NUK


play-pause


      
  

Kullanılan malzemeler

NUK ürünleri bunlardan yapılıyor...

NUK , çocukların sağlıklı bir şekilde gelişebilmesini temel alarak ürün geliştirir. Bu nedenle üretim için kullanılan malzemelerin sağlıklı ve güvenli olmasına büyük önem verilir. Ayrıca ürünler raflardaki yerlerini almadan önce detaylı bir şekilde test edilir.

Burada NUK ürünlerinin malzemeleri ve kaynaklarıyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

 

Biberon Emzikleri – Kauçuk mu, Silikon mu?

Basitçe tercih meselesi

Latex or Silikon

İster doğal ister özel sentetik malzeme olsun, tüm NUK biberon emzikleri yumuşak ve çocukların ağız yapısına uygundur. Elbette iki malzeme arasında geçiş yapmak her zaman mümkündür. Hatta eğer çocuğunuz için hangisinin uygun olduğundan emin değilseniz, ona her ikisini de denetip, kendisinin tercih yapmasını da sağlayabilirsiniz. Çoğu çocuk birini daha çok tercih edecektir. 

Kauçuk– dayanıklı doğal madde
NUK kauçuk biberon emzikleri, kauçuk ağacının kauçuk sütünden (lateksten) elde edilir ve  sarı-bal rengindedir.  Kauçuk biberon emzikleri, ılık ve yumuşak bir dokuya sahiptir. Esnektir ve yırtılmalara karşı dayanıklıdır. Bu özelliği ile diş çıkarmaya başlamış bebekler için çok uygundur. Kauçuk doğal olduğu için kendine has hafif bir tada sahiptir. Doğrudan güneş ışığına veya yenilebilir yağa maruz kaldığında hızlı şekilde yıpranır. Kauçuk biberon emzikleri yapışkan bir hal almaya başladığında, bu yenilenmesi gerektiğini gösterir. Bu durum genel olarak kullanılmaya başladıktan 1-2 ay sonra olur.  Doğal kauçuk kullanımında nadiren allerjik reaksiyonla karşılaşılabilir. 

Silikon – yüksek kaliteli sentetik malzeme

NUK silikon biberon emzikleri, yüksek kaliteli sentetik malzemeden üretilmektedir. Şeffaf silikon malzemesi kolay temizlenebilir ve yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır. Doğrudan güneş ışığı veya yenilebilir yağa maruz kalsa bile yapısı bozulmaz. Silikon biberon emzikleri, tatsız ve kokusuz bir yapıya sahiptir. Ancak, silikon biberon emzikleri, kauçuk biberon emziklerine göre ısırma ve yırtılmalara karşı daha az dayanıklıdır. Bu nedenle NUK, 3 numaralı silikon emzikler için ısırmalara daha dayanıklı olması için ilave sağlamlaştırıcı madde kullanmaktadır. Eğer bir silikon biberon emziğinde, diş izleri veya yırtılma belirtileri görülürse hızla yenilenmelidir. Hijyen ve güvenlik açısından, hem kauçuk hem de silikon biberon emziklerinin 1-2 aydan sonra değiştirilmesi tavsiye edilir. 

Biberonlar – Cam mı plastik mi?

Her iki malzemenin de inanılmaz faydaları vardır.

Bottles – Glass or Plastic?

NUK biberonları, farklı malzemelerden yapılır. Bunların içinde en somut farklılık cam ve plastik arasındadır. Aslında her iki malzeme de anne sütü ve bebek maması için son derece uygundur. Burada, cam ve plastik arasında seçim yapmanıza yardımcı olacak bilgiler bulabilirsiniz.

Cam – çevreye duyarlı ve hijyenik 

Cam, içeceklerde olduğu gibi bebek besinlerinde de saklama açısından en bilindik malzemelerden biridir. Yıpranma açısından en yüksek dirence sahip malzemelerden biri olan cam aynı zamanda çevre dostudur.  NUK sadece, çapraz çizgili yüzey yapısıyla ısı direncini yükselten borosilikat camı önermektedir. Ayrıca, camın kusursuz şeffaflığı da biberonun içinde herhangi bir besin kalıp kalmadığını gösterdiği için temizlik açısından da kolaylık sağlar. Isı direncinin yüksek olması da hijyen sağlamak adına, biberonu istediğiniz yüksek ısılarda yıkayabileceğiniz hatta kaynatabileceğiniz anlamına gelmektedir. Üstelik cam biberon içerisinde istediğiniz tür meyve suyu veya çay bulundurabilirsiniz. Biberonunuzun rengi değişmeyecektir.

Ancak, kırılma riskinden dolayı çocuklar yetişkin gözetimi olmadan cam biberonla yalnız bırakılmamalıdır.

Kırılmalara karşı ekstra koruma için, cam biberonlarınızda NUK Silikon Koruyucu kullanabilirsiniz.

Plastik – hafif ve neredeyse kırılmaz

NUK biberonlarda sentetik malzemelerden, polipropilen (PP), poliamid (PA) ve polifenilsülfon (PPSU) kullanmaktadır. Plastik biberonlar oldukça hafif ve neredeyse kırılmaz özelliktedir. Bu sayede kullanım alanı geniştir. Evde de dışarıda da rahatça kullanılabilir.

Polipropilenden yapılan biberonlar, süt rengi gibi bir şeffaflığa sahiptir ve özellikle dayanıklıdır. Yapısı dondurulmuş gıda bulundurmaya da müsaittir. Poliamid biberonlar ise, cama en yakın şeffaflığa sahip ürünlerdendir. PPSU için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Bunun yanında kokusuz ve dayanıklıdır. Bütün bu malzemeler elbette  BPA içermez.

Ancak, elbette plastik biberonlar, yüksek ısılara ve çizilmelere karşı dayanıklı değildir. Plastik biberonlar içten çizildiği takdirde mutlaka yenisiyle değiştirilmelidir. Bu hijyen açısından oldukça fazla önem taşır.

Bunlara ek olarak: Plastik biberonlarınızı uzun süre keyifli ve sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için biberonlarınızı mikrodalga fırınlarda ısıtmamanızı ya da sterilize etmemenizi öneririz. NUK biberonları kaynatmaya ve buharla sterilize edilmeye uygundur.

BPA hakkında herşey

NUK'un BPA içermeyen ürün gamı ile ilgili bilinmesi gereken herşey

Yüksek kalite hedefimizin en önemli göstergesi  ham madde kalitemizden, ürün güvenliğinden, çevre duyarlılığımızdan, daimi kalite kontrol işlemlerimizden ödün vermememizdir. NUK hem kendi çalışmalarıyla hem de bilimsel buluşlarla ürün çeşitliliğini optimize eder. Bu nedenle biz, BPA içermesi nedeniyle kanuni olarak yasaklanmasından çok daha önce Polikarbonat (PC) kullanımını bırakmıştık. Burada konuyla ilgili her şeyi bulabilirsiniz.

BPA nedir?

BPA,'nın açılımı Bisfenol-A'dır. (BPA) pek çok biberon ve biberon emziğinin ham maddesi olan polikarbonat(PC) plastikte bulunur. Günlük olarak kullandığımız plastik torbalar,gıda paketleri, mobil telefonlar, CD'ler, güneş gözlükleri, ojeler gibi pek çok ürün BPA bulundurur.

BPA neden eleştiriliyor?

2000’li yıllara kadar sentetik malzeme ürünü olan PC’de BPA kullanıldığının farkına varılmamıştı. Ancak daha sonra doktorlar ve bilim adamları arasında bu maddenin kullanımının canlı organizmalar üzerindeki etkisi tartışılmaya başlandı. Mevcut çalışmalar tutarlı değildi. Bu nedenle, farklı ülkelerde ve enstitülerde birbiri ile uyuşmayan sonuçlar alındı. Daha sonra açık münazaralar düzenlendi ve BPA medyada sıkça tartışılan bir konu haline geldi.

Kaliteli ürünlerinin karşılığında aldığı ödüllerle pazar lideri konumunda bulunan NUK, BPA içermeyen cam veya polipropilen (PP) ham maddeli biberonlarını uzun yıllardır üretmektedir. NUK uzun zaman önce BPA kullanımını tamamen bırakarak tartışmalardan kafası karışmış olan ebeveynlere huzurla BPA içermeyen ürün alma imkanı sağlamıştır. Avrupa Birliği’nin BPA içeren biberonlar üretme ve satma konusunda getirdiği yasak 1 Haziran 2011’de yürürlüğe kondu. Ancak, NUK zaten AB’nin bu kararından önce ürünlerini “BPA içermez” özelliği ile piyasaya sürmeye başlamıştı.

BPA'nın riskleri ile ilgili otoriteler ne söylüyor?
Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) ve Alman Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü (BfR) gibi konuyla ilgili otoriteler, web sitelerinde BPA kullanımıyla ilgili görüşlerini öğrenmek için web sitelerine bakabilirsiniz.

European Food Safety Authority (EFSA)

Federal Institute for Risk Assessment (BfR)

NUK’un BPA içermeyen ürünleri hangi malzemeden yapılıyor?

BPA içermeyen ürünler için malzeme gamı geniştir. Hangi ürünler olduğunu şöyle açıklayalım:

Cam

İnsanlar için bilinen en eski malzemelerden biri olan cam, NUK için de biberonlarda yaygınca kullanılan malzemelerden biridir. Aynı zamanda hijyenik ve ısıya dayanıklılığı yüksektir. NUK yalnızca borosilikat cam kullanmaktadır. Çapraz çizgili yüzey yapısıyla şık görünür ve ısı resistansını yükseltir.

PP (Polipropilen)

Polipropilen, yarı saydam yapılı sentetik bir malzemedir. NUK’un BPA içermeyen biberonlarında kullanılır. Pürüzsüz üst dokusu ile dokunulması keyiflidir. Ayrıca kırılmaz ve dondurulabilir.

PA (Poliamid)

Poliamid, sentetik bir malzeme olup, yüksek saydamlık derecesine sahiptir. Kimyasal rezistansıyla renk değiştirmeyi önleyici bir içeriğe sahiptir. Poliamid, BPA içermez ancak mikrodalga için uygun değildir.

PPSU (Polifenilsülfon)

Polifenilsülfon, kırılmaya karşı en dayanıklı olan malzemedir. Isıya karşı oldukça dayanıklıdır ve bu yönüyle mikrodalgada veya buharla sterilize etmeye uygundur. Çizilmelere karşı dayanıklı olması da hijyen açısından önemlidir ancak oldukça şeffaf olan dokusunda sarımsı izler oluşabilir.

Nereden daha fazla bilgi alabilirim?
Sıkça sorulan sorular, bölümünde daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bilmekte Fayda Var