NUK


NUK. Daha iyisi yalnızca annesi.

Aşamalar

yaşamın dönemleri > 0-6 Aylar

Bebeğinizin doğumundan sonraki ilk 3 haftada hem sizin hem de bebeğiniz için her şey yenidir. Birlikte geçirebileceğiniz zamanlar yaratın. Böylelikle hem birbirinizi tanıyabilir hem de aranızda derin bir bağ kurabilirsiniz.

Uyuma ve uyanma döngünüz zamanla gündüz/gece ritmini bulacaktır. Ancak bu ritmin oturması çocuktan çocuğa değişiklik gösterir. Bebeğinize gündüzü ve geceyi ayırt etmesi için zaman tanıyın. Bebekler için en uzun uyku süresi aralıksız altı saat olabilir. Kendinizi bu sürelere göre hazırlayın.

Her ne kadar dışarıdan bebeğiniz sadece besleniyor, uyuyor ve ağlıyor gibi görünse de aslında o büyüyüp güçlenmenin yanında günden güne daha uyanık ve aktif hale geliyor. Zamanla bebeğiniz yüzüstü yatırıldığı zaman başını kaldırabilir ve başını dik tutabilir hale gelecektir. Ayrıca bu dönemde ilgisini çeken bir nesneyi takip edebilmesi de mümkündür.

Bebekler özellikle yüzlere karşı doğuştan gelen bir merak duygusuna sahiptir. Her ne kadar yüzleri basit formlarda algılasalar ve yüzleri birbirlerinden ayırmakta zorluk çekseler de yakın zamanda anne ve babasının yüzlerini tanımaya başlayacaklardır.

Yaklaşık 6 - 8. haftalarda bebeğinizin ilk gülümsemelerini göreceğiniz o büyük an gelir. Anne, baba veya kendilerine gülümseyerek yaklaşan diğer kişiler o büyüleyici gülümseme ile ödüllendirilir.

Ağlama çeşitleri ve davranışları gittikçe daha sofistike hale gelir ve üç aylık olana kadar yaşayacakları gaz sancıları ile tepe noktasına ulaşır. Üçüncü aydan sonra genellikle ağlama yoğunluğu yavaş yavaş azalır.

Kolların ve bacakların hareketleri başlangıçta kontrolsüz iken, zamanla daha azalmaya ve bebeğiniz tarafından bilinçli bir şekilde yapılmaya başlanır. Bu zaman içerisinde bebeğiniz ellerini incelemeye başlamıştır ve onları ağzına götürmeye ve göğsünün üzerinde birleştirmeye başlar. Bundan sonra bir sonraki büyük gelişme basamağına hazırdır: bilinçli bir şekilde kavrama.

Bebeğiniz 4 aylık olduktan sonra yavaş yavaş ebeveynlerinden ayrılıp, dış dünyaya karşı daha ilgili olacaktır. Eğer ilk 4 ayında her şey yolunda gitmişse bebeğinizin çevreyi keşfetme konusundaki cesareti daha yüksek olur. Özellikle farklı sesler ve objelere karşı merakı bu dönemde çok daha fazla artabilir.

Bu döneme uygun ürünler...

Yaşamın 4 dönemi