NUK


NUK. Daha iyisi yalnızca annesi

Emzirme mi yoksa biberon mu?

yaşamın dönemleri > 0-6 Aylar

Bebeğinizin, size en doğru gelecek şekilde, ihtiyaçlarını karşılayın.

Bir konuyu açıklığa kavuşturalım: bebeğinizi ister emzirerek isterseniz biberon ile besleyin, sağlıklı bir şekilde büyüyecek ve gelişecektir. Bebeğinizin beslenmesi ile ilgili en önemli şey özellikle ilk haftalarda hem sizin hem de bebeğinizin dinlenmesi ve rahatlamasıdır. İçgüdülerinize güvenin ve dışarıdan kişilerin size herhangi bir şekilde baskı yapmasına izin vermeyin.

Bebeğinizi emzirmeye karar verirseniz...

... anne sütünün bebeğinizin ilk altı ayı boyunca ihtiyacı olan her türlü besini doğru miktarda ve doğru ısıda içerdiğinden şüpheniz olmasın. Ayrıca her nerede ve hangi şartlar altında olursanız olun, anne sütü bebeğiniz her acıktığında hazır olacaktır. Siz herhangi bir şekilde hasta olsanız bile bebeğiniz anne sütünden herhangi bir zarar görmez. Aslında bebeğiniz sütünüzden ihtiyaç duyduğu besinlerin yanı sıra gerekli antikorları da almaktadır. Anne sütü bebeğinizi, şu anda ve ileride yakalanabileceği enfeksiyonlar, iltihaplar, alerjiler ve ishal gibi pek çok hastalığa karşı koruyucu bir aşı gibi işlev görür.

Emzirme aynı zamanda anne olarak sizin için de çok olumlu bir deneyimdir. Pek çok avantajının yanı sıra sizin ve bebeğinizin derin bir şekilde bağlanmasını sağlar. Bebeğinizin ve sizin rahatlamanızı ve mutluluk hissetmenizi sağlar. Bebeğiniz (ve elbette sizin için de) yeni yaşamına huzurla başlamasını sağlar. Bu nedenle sitemizde bu konuya geniş bir alan ayırdık. Emzirme Hakkında bölümüne tıklayarak daha detaylı bilgi ve ipuçları alabilirsiniz. Ayrıca  Videolar bölümünde sorularınızı yanıtlayan NUK uzmanlarını bulabilirsiniz. Ayrıca NUK Emzirme Rehberinde önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Eğer bebeğinizi emziremiyorsanız…

... biberonla besleme iyi bir alternatiftir. Biberonları sağdığınız anne sütünü bebeğinize vermek için de kullanabilirsiniz. Ayrıca devam sütleri (antikor içermese bile) anne sütüne yakın bir yapıdadır. Bebeğinizi biberonla beslemeniz onunla derin bir bağ kurmanıza engel değildir. Hatta bu şekilde besleme, bebeğinizi babasının, büyükannesinin, büyükbabasının veya bakıcının da dönüşümlü bir şekilde beslemesine olanak sağlar. Bu avantajına rağmen emzirme imkanınız varsa bunu tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Petra Fricke, NUK’un Hamburg'da bulunan beslenme uzmanı, Uzman videoları bölümünde biberonla besleme konusunda detaylı bilgi sunmaktadır.

Bu döneme uygun ürünler

Yaşamın 4 dönemi