NUK


NUK. Daha iyisi yalnızca annesi.

İlk Mama

yaşamın dönemleri > 0-6 Aylar

Bebeğiniz kilo aldı ve gelişti. Emzirmeye devam ediyor olsanız bile, bebeğinizin besin ve enerji ihtiyacının artması ile artık anne sütü tek başına yeterli gelmemeye başlar. İhtiyaca göre 5. ve 7. aylar arasında bebeğiniz ilk katı gıdalarını almaya başlayacaktır. Bebeğinizi bu aylardan daha önce sütten kesmek hem gereksiz hem de sağlıksız bir yaklaşım olacaktır. Ayrıca bu bebeğinizin ileride yaşayabileceği alerji risklerini de arttırır. Zaten bebeğiniz kaşık tutabilmeye ancak bu aylarda başlar.

Bebeğiniz beş aylık olduktan sonra iyice ezilmiş katı gıdaları yiyebilmeye başlar.  İlk katı gıdaları birkaç kaşık ezilmiş sebze ile ve emzirmeden hemen önce vermeye başlayın. Ancak bebeğinizin bu gıdaları almamasına ve ağlamaya başlamasına karşı hazırlıklı olun. Ezilmiş gıdaların, tadının sütten farklı olması ve farklı şekilde yenilmesi gerekmesi nedeniyle bebeğiniz tarafından yadırganması doğaldır. Pek çok bebek bu yeni deneyimi sever, fakat sevmeyen bebekler de olabilir. Sabırlı olun ve tekrar tekrar deneyin.

Bebeğiniz bir kere katı gıda almaya başlayınca yavaş yavaş süt yerine bu tür gıdaları vermeyi arttırabilirsiniz. Örneğin sebze, patates ve et karışımları ile başlayıp ardından süt ve tahıl karışımını verebilirsiniz. Öğlenleri ise tahıl ve meyve karışımları ile bebeğinizi besleyebilirsiniz. 

Eğer bebeğinize vereceğiniz ek gıdayı evde yapmayı tercih ederseniz, mamanın içerisine koyacağınız besinlerin katkı maddesi içermemesine dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde marketten alacağınız hazır gıdaların içeriklerini de, küçük bir şekilde yazılsalar bile, mutlaka okuyup inceleyin. Bebeğinizin yiyecek kadar içeceğe de ihtiyaç duyacağını unutmayın. İçecekler yiyeceğin kolay yutulmasını ve daha kolay sindirilmesini sağlar. Su, şekersiz bebek çayları veya sulandırılmış, şekersiz meyve suları bebeğinize verebileceğiniz uygun içeceklerdir.

Bu döneme uygun ürünler

Yaşamın 4 dönemi