NUK


NUK. Daha İyisi Yalnızca Annesi

Aşamalar

yaşamın dönemleri > 18+ Aylar

Çocuklar için kendi başına yiyip içmek çok fazla el becerisi gerektirmektedir. Çocuğunuz yaklaşık bir buçuk yaşına geldiğinde kendi başına yemek yiyebilir duruma gelebilir. Eğer biraz kirliliği hoş görebilir, çocuğunuzun kendi başına yemek yemesine izin verirseniz, çocuğunuzun bu becerisini nasıl hızlı geliştirdiğini şaşkınlıkla izleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun ilk dişinin çıkmasından sonra diğer on dokuz tanesinin çıkması an meselesidir. Çoğu çocuk üç yaşına geldiğinde tüm süt dişleri çıkmış olur. İlk dişin tepesini gördüğünüz anda diş temizliğine başlamanız gereklidir. Diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir.

Çocuğunuzun sosyal davranışları ikinci yılında gözle görülür bir şekilde değişecektir. Kendini ve diğer herkesi ayrı bireyler olarak algılayabildiği için empati yeteneği gelişecektir. Kimi zaman da başkalarından aynı empatiyi, bazen bağırıp ağlayarak, talep etmeye başlayacaktır.

Gelişimine paralel olarak oyun oynama şekli de değişecektir. Artık neden-sonuç ilişkisini anlayabilecek ve kendi kendine kitaplara bakmaya, kule yapmaya ve doğru şekilleri doğru yerine yerleştirebilmeye başlayacaktır.

Çocuğunuz artık cümle kurmayı da öğrenmeye başlar. "Top" kelimesi  artık "top gitti" ve daha sonra "top tekrar gitti" gibi diğer kelimelerle birleşerek cümlelere dönüşür.

Çocuğunuzun motor gelişimi eskiye göre yavaşlamış gibi görünebilir ancak bu sizi yanıltmasın. Koşmayı, zıplamayı, tırmanmayı, atmayı ve tutmayı öğrenmek çok kolay değildir. Bu gibi hareketler kas gücü ve beceri gerektirdiği gibi daha fazla denge duygusu da gerektirir.

Çocuğunuz kalem ve pastel boyayı doğru şekilde tutabilir hale gelir. Böylelikle renkler ve şekillerle de ilişki kurabilmeye başlar. Ayrıca artık kuleler yapmaktan da keyif alabilir. Bu gibi oyunlar daha karmaşık düşünce ve hareket gerektirir.

Tuvalet eğitimi için çocuklar zorlanamaz. Bu adıma hazır olduğunda çocuğunuz kolaylıkla tuvaletini yapmayı öğrenecektir. Çocuğunuz en geç üç yaşına geldiğinde bu olgunluğa ulaşmış olacaktır.

Çocuğunuz yavaş yavaş zaman kavramını anlamaya başlar. "Biraz daha uyku" çocuğunuzun anlayabileceği ve gözünde canlandırabileceği bir kavramdır. Bu sırada "yarın" için çocuğunuza söz veriyorsanız, bu sözünüzü mutlaka tutun. Yavaş yavaş deneyimleriyle çocuğunuz zaman kavramlarını daha iyi kavramaya başlayacaktır.

Çocuğunuz gelecekle ile ilgili beklentileri ve sözleri açıkça algılayabilir. Bu neyin gerçekten mümkün olduğunu açıkça anlayabileceği anlamına gelir. Bu da istediği bir şeyi elde edemediğinde bağırarak ağlamak ve öfke nöbeti geçirmek gibi davranış biçimlerine neden olabilir.

Bu dönemden sonra çocuğunuz sosyalleşebilir ve ilk arkadaşlarını edinebilir. Böylece sosyal roller ile ilgili de algısı açılmaya başlar. Bu dönemde yavaş yavaş başka çocuklarla sosyalleşebileceği bir kreşe başlayabilir.

Bu döneme uygun ürünler

Yaşamın 4 dönemi