NUK


NUK. Daha İyisi Yalnızca Annesi

Kuru ve Temiz Olmak

yaşamın dönemleri > 18+ Aylar

Artık yavaş yavaş bezlerden kurtulma zamanı geldi. Ancak sabırlı olmalı ve çocuğunuza baskı yapmamalısınız.

Şu ana kadar kaç bez değiştirdiniz? Bin? Bin beş yüz? Alt değiştirmek giderek kolaylaşacağına zorlaşır. Çocuğunuzun mizacına göre bazen savaştan çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Fakat çocuğunuz 12 aylık olana kadar tuvalet eğitimi için çok erken olacaktır. Çocuğunuz lazımlık kullanmayı sevse bile öncelikle idrarını ve sfinkter kaslarını kontrol etmeyi öğrenmesi gerektiği için başarınız şansa bağlıdır. Çocuğunuz tuvaletini tam olarak kontrol etmeyi  en erken iki yaşına geldiğinde öğrenecektir.

Bazı çocuklar (genellikle kız çocuklar) 12 -18 aylıkken tuvalet kontrolü kazanırken, bazı çocuklar için bu süreç daha uzun sürebilir. Zamanı geldiği zaman çocuğunuz artık bez ile mutlu olmadığını suratını buruşturarak, ağlayarak, bacaklarını açarak hatta belki konuşarak size gösterecektir. Bütün bu tepkiler "artık temiz ve kuru olmak istiyorum" demenin farklı yollarıdır.

Tuvalet eğitiminin ne kadar hızlı ve kolay olacağı büyük oranda size bağlıdır. Çocuğunuz hazır olduğunda tuvalete nasıl gidileceği ile ilgili rol modeline ve kıyafetlerini çıkarıp giyebilmek için yardıma ihtiyacı olur. Tuvalet eğitimi için daha fazla bir çabaya gerek yoktur. Çocuğunuzun iç güdüsel olarak tuvaletini kendi kendine yapmasına izin vermelisiniz. Diğer detaylar zaman içerisinde son şeklini alacaktır.

Bu döneme uygun ürünler

Yaşamın 4 dönemi