NUK


NUK. Daha İyisi Yalnızca Annesi

Süt dişleri hakkında her şey

yaşamın dönemleri > 18+ Aylar

Diş bakım alışkanlığı vererek çocuğunuzun ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Süt dişleri, çocuğunuzun kalıcı dişlerinin ne kadar sağlıklı ve güzel olacağının belirlenmesinde çok önemli bir rol oynar. Bu ilk dişler kalıcı dişlerin yerlerini hazırladığı için en az kalıcı dişler kadar özenli bakım gerektirir. Sağlıklı dişlere sahip olmanın temeli bebeğiniz henüz emerken atılır. Emerken yapılan ağız hareketleri (çekme ve yutma), bebeğinizin çene ve ağız boşluğunu, diş çıkarma, yemek yeme ve konuşma gibi sonraki görevlerine hazırlar. Bu nedenle biberonla beslenen bebekler için biberon emziği son derece önem taşır. Biberon emziği doğal çene gelişimini desteklemeli ve bebeğinizin dilinin ve ağız kaslarının aynen emerken olduğu gibi hareket etmesini sağlamalıdır.

Elbette aynı özellikler emzikler için de gereklidir.Henüz ilk diş çıkarken doğal çene gelişimini destekleyen bir emzik her zaman en iyi alternatiftir.  Bebeğinizin emme ihtiyacını gidermesi için elini veya yatak örtüsünü emmesi  ağız gelişimine son derece zarar verir. Örneğin dışa doğru fırlamış dişler uzun süreli parmak emmenin olumsuz bir sonucudur. Eğer çocuğunuz parmak emmeye başlıyorsa hemen endişeye kapılmayın. Kısa süreli parmak emme kalıcı bir zarara neden olmaz ve emzik alışkanlığı sağlanarak unutturulabilir. Çocuğunuz üç yaşından sonra emzik alışkanlığını bırakabilirken parmak emme alışkanlığını unutması çok zor olacaktır.

Çocuğunuzun sıklıkla meyve suyu gibi şekerli içecekler içmesi de diş sağlığı için zararlı olacaktır. Şeker ve asit içeren sıvılar gün boyu çocuğunuzun dişlerine saldırır. Diş sağlığını koruyabilmek için, yeterli florid profilaksisin yanısıra, çocuğa şekersiz veya çok az şekerli yiyecek ve içecekler verilmelidir.

Bunun dışında çocuğunuzun dişlerini mutlaka fırçalamalısınız. İlk iki yaşına kadar günde en az bir kez, daha sonra da sabah akşam diş fırçalamayı çocuğunuz alışkanlık haline getirmelidir. Çocuğunuz tam olarak öğrenene kadar ona bu konuda destek ve rehber olmanız çok önemlidir. 

Bu döneme uygun ürünler

Yaşamın 4 dönemi