NUK


NUK. Daha İyisi Yalnızca Annesi.

Aşamalar

yaşamın dönemleri > 6-18 Aylar

Bebeğiniz artık bilinçli ve amacına uygun bir şekilde önüne gelen her şeye dokunmaya başlayacaktır. Annenin burnu, dedenin gözlükleri, ceket düğmeleri gibi pek çok şey ona ilginç gelecek ve incelemek isteyecektir. Bebeğiniz eline aldığı şeyleri hem büyük bir konsantrasyonla ellerini kullanarak hissedebilir veya eline geçen her şeyi ağzına götürerek onu tanımak isteyebilir. Bazen tek bir eşya ile dakikalarca ilgilenmesi mümkündür.

Bebeğinizin yaklaşık altıncı ayında alt kesici dişlerin çıkmasıyla büyük bir aşama daha kaydedilmiş olur. Bu bebeğinizin artık büyüdüğünün ve süt kadar katı besinlere de ihtiyaç duyduğunun çok açık bir kanıtıdır.

Yaklaşık aynı zamanlarda bebeğiniz konuşmaları da anlayabilmeye başlar. Aslında o zamana kadar da çevresinde gördüğü pek çok nesnenin, kişinin ve durumun isimlerinde oluşan bir kelime bilgisine sahiptir. Bunlar "anne", kendi ismi ve "evet", "hayır" gibi kelimeleri içerebilir.

Bebeğiniz artık yuvarlanma, sürünme, emekleme ve sıralama gibi hareketlenmelere başlayabilir. Böylelikle önceden ulaşamadığı pek çok şeye artık yetişebilir duruma gelir. Bu nedenle bebeğinizi, örneğin altını değiştirirken, asla yalnız bırakmamalısınız. Ayrıca bebeğinizin hareket alanının hijyenine ve burada bebeğe zarar verebilecek nesneler bulunmamasına dikkat etmelisiniz.

Bunların dışında 6. ve 9. aylar arasında, anne ve babadan ayrı yeni bir dünyanın keşfi bebekte endişe duygusu yaratabilir. Yabancılık endişesi  dönemi de denilen bu süreçte çevreyi rahatlıkla deneyimleyebilmesi için bebeğiniz sizin vereceğiniz destek ve güven duygusuna daha çok ihtiyaç duyacaktır.

Çocuğunuz  artık yürümeyi öğreniyor. Bunun için önce kendini yukarı doğru çeker. Daha sonra dikkatli bir şekilde ayağa kalkar. Bu dönemde tutunacak bir yerlere ihtiyacı olur. İlk başlarda sık sık düşebilir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız. Ayağa kalktıktan sonra ilk adımını ne zaman atacağı çocuğun karakterine göre farklılık gösterecektir.

Bu döneme uygun ürünler

Yaşamın 4 dönemi