NUK


NUK. Daha İyisi Yalnızca Annesi.

İlk Dişler

yaşamın dönemleri > 6-18 Aylar

Bazı bebekler ilk dişlerinde bazı sıkıntılar yaşarken, bazıları için hiçbir problem oluşmaz. Fakat tüm bebekler için ilk dişinin çıkması yeni bir dönemin başlangıcı anlamına gelir.

Genellikle 6. ve 8. aylar arasında bebeğinizin alt çenesinde küçük bir beyaz noktacık halindeki ilk dişi görebilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizin huysuz olması, daha sık ağlaması, hemen her şeyi ağzına götürmesi ve ağzından sürekli salya akması çok normaldir. Bebeğinize havuç, elma gibi dişleyebileceği yiyecekler veya diş halkaları vererek yardımcı olabilirsiniz. Bu dönemde emzirmek de biraz daha zorlaşabilir. Süt dişleri sert ve keskindir. Çoğu bebek emerken dişlerini kontrol etmeyi bilir. Ancak bazı bebekler emzirmeyi bırakmayı düşündürecek kadar anne göğüsüne zarar verebilirler.

Her yönden bebeğinizin dişlerinin çıkması onlar için büyük bir gelişim aşamasıdır. Çocuğunuz artık yetişkinler gibi yiyip içmeye ve konuşmaya başlamanın ilk adımlarını atmıştır. Düzenli bir şekilde çiğneme hareketlerinin yapılması onun sonraki çene gelişimi için de son derece faydalıdır. Süt dişlerinin hepsi çocuğunuz üç yaşına gelene kadar çıkar. Aynı zamanda kalıcı dişlerin düzgün bir şekilde çıkabilmesi için diş yerlerinin oluşmasında önemli bir rol oynar. Eğer çürümeye bağlı olarak süt dişlerinden biri erken kaybedilirse çevredeki diğer süt dişleri bu boşluğu kapatacak şekilde kayabilir. Buradaki kalıcı diş çıkmaya başladığında kendine yer açmaya çalışacak ve deformasyona uğrayacaktır. Bu nedenle bebeklerin süt dişlerinin bakımı tüm hayatındaki diş ve çene sağlığı bakımından çok önem taşır ve ilk dişler çıkmaya başladığı andan itibaren doğru bir şekilde diş temizliği yapılmalıdır. 

Bu döneme uygun ürünler

Yaşamın 4 dönemi