NUK


NUK. Daha İyisi Yalnızca Annesi

Yemeyi ve içmeyi öğrenmek

yaşamın dönemleri > 6-18 Aylar

Çocukların çoğu 10 aylık olduğunda oturabilmeye başlar. Ağızlarında birkaç dişleri vardır ve yiyecek de dahil, ellerine geçen her şeyi kavrayıp ağızlarına götürebilirler. Bebeğiniz artık büyümeye başlamıştır ve pürelerin yanı sıra daha katı yiyecekleri de yiyebilmeye başlarlar. Bu dönemde artık aile ile oturup kendi yemeklerini yiyebilirler. Başka bir deyişle artık yiyecekleri ezmek yerine küçük parçalara bölmek yeterli olacaktır.

Çocuğunuz artık süt ve ekmekle kahvaltı yapmaya hazırdır. Üzerine peynir sürdüğünüz tahıllı ekmekleri küçük parçalara bölerek çocuğunuza verebilirsiniz. Ayrıca sütü artık biberon ya da anne göğsünden değil, direkt alıştırma bardaklarından içebilirler.

Çocuğunuza yemek aralarında vereceğiniz bir parça ekmek, meyve veya sebzeler ona ilave vitamin sağlayabilir. İlk başlarda vereceğiniz besinleri muz, şeftali, armut ya da salatalık gibi daha yumuşak gıdalardan seçmek yerinde olur. Çocuğunuz büyüdükçe havuç gibi daha sert gıdalar da verebilirsiniz.

Çocuğunuza vereceğiniz bu tür besinlerin sadece gıda olarak değil, aynı zamanda çene kaslarını geliştirmek açısından da faydalı olacağını unutmayın. Çocuğunuzun yetişkinler gibi yemesini teşvik ederek hem kendine güvenini pekiştirebilirsiniz hem de çene kasları geliştiği için daha kolay konuşmasına yardımcı olabilirsiniz. unutmayın.

Bu döneme uygun ürünler

Yaşamın 4 dönemi