NUK


NUK. Daha İyisi Yalnızca Annesi

Yürümeyi Öğrenmek

yaşamın dönemleri > 6-18 Aylar

İlk adımlarla birlikte çocuğunuz dünyayı ve sizi farklı bir şekilde görmeye başlar.

Çocuğunuz bir süredir bu süreç için heyecanlı ve hazır olsa bile, emeklemekten sıralamaya ve yürümeye geçmek, onun gelişimindeki çok büyük bir adımdır. Atacağı her adım kendine daha çok güvenmesini gerektirir. Bazı bebekler, çok gözü kara olup yürümeyi 11 ya da 12 aylıkken öğrenebilirken bazı bebekler için bu süreç iki kat daha fazla sürebilir. Bu durum bebeklerin enerjilerini konuşmaya daha çok yönlendirmesinden de kaynaklanıyor olabilir.

Eğer çocuğunuz yürümekte gecikiyorsa sakın endişeye kapılmayın. Çocuğunuzu asla bahçede keyif içinde, paytak paytak yürüyen komşunun çocuğuyla kıyaslamayın. Hiçbir koşul altında çocuğunuzun gelişimini hızlandırmaya çalışmayın. Özellikle yürümeye yardımcı ürünleri tavsiye etmiyoruz. Bu tür ürünler ayakların ve bacakların çarpık gelişmesine, hatta sırt hasarlarına neden olabilir. Bunun yanında çocuğunuz sizin tatmin olmadığınızı gösteren işaretlere karşı son derece hassastır ve bu işaretler özgüven duygusunun temellerini oluşturur. Bu nedenle bebeğinizi sadece hazır olduğu gelişimi göstermesi konusunda cesaretlendirmeli ve henüz yapamayacağı şeyleri ondan bekleyip başarısızlık yaşamasını engellemelisiniz.

Bir kez bu büyük adımı atıp da yürüyebilmeye başladıktan sonra çocuğunuzun bütün dünya görüşü değişecektir. Kendi yerini değiştirebilmesi çocuğunuzun gördüğü her şeyi farklı açılardan görebilmesi anlamına gelir. Bu yeteneğin kazanılması ile birlikte, kendisinin ayrı bir birey olarak da daha çok farkına varmaya başlar. Kendisi ve diğer kişiler ile ilgili alısı değişmeye başlar. "Ben", "sen", "benim", "senin" gibi kavramlarla daha çok ilgilenmeye başlar.

Bu dönem aynı zamanda çocuğunuzu kazalardan koruyabilmek için merdiven başları, balkon ve pencereler gibi yerlerde ve prizler ve sivri köşeli eşyalar konusunda önlemler almanız gereken bir dönemdir. Ancak bazı çocuklar hiçbir özel bir önlem alınmadan, sadece sevgi dolu ama kesin bir "hayır" uyarısı ile tehlikelerden uzak kalabilir.

Bu döneme uygun ürünler

Yaşamın 4 dönemi