NUK


NUK. Daha iyisi yalnızca annesi

Doğum hakkında bilmek istediğiniz herşey

"Sancılarımın başladığını nasıl anlayabilirim?", "Hangi tip doğum bana uygun?", "Kimlerden yardım istemeliyim?" gibi sorularınız olabilir. Doğuma yaklaşırken size yardımcı olabilecek pek çok bilgiyi burada sizlerle paylaşıyoruz. 

Doğuma Hazırlanmak

Gebeliğin 20. haftasından itibaren katılabileceğiniz doğum öncesi kursları kendinizi fiziksel ve zihinsel olarak doğuma hazırlama açısından çok faydalı olabilir. Doğum esnasına odaklanmaktan ziyade kendinizi bütün sürece fiziksel ve zihinsel olarak hazırlamak çok daha önemli olacaktır. Bunun dışında doğum için kasılmalar sırasında doğru nefes almayı öğrenmek işinizi çok kolaylaştırır. Ayrıca endişeleriniz konusunda deneyimli ebeler ve doktorlarla konuşmak sizi rahatlabilir. Bu süreci eşinizle paylaşırsanız, deneyiminizi daha kolay ve keyifli bir hale dönüştürebilirsiniz.

Doğumun ilk aşamaları

Doğumun yaklaştığının en önemli işaretleri suyunuzun gelmesi, kanamanızın olması ve düzenli kasılmalarınızın başlamasıdır. Bu kasılmalar hormonlarınız tarafından tetiklenir. Eğer kasılmalarınız beş dakikada veya on dakikada bir düzenli olarak gelmeye başlamışsa bir an önce doktorunuzla konuşmanız veya hastaneye başvurmanız gerekir.

Doğum süreci

Tüm doğum sürecini üç aşamaya bölebiliriz. İlk aşama en uzun süren bölümüdür. Bu aşamada rahim ağzı en geniş seviyesine ulaşacak şekilde açılır. Kasılmalar zayıf ve daha geniş aralıklarla gelir. Bunu kasılmaların sıklaştığı ve bebeğin doğduğu aşama izler. Son aşama ise plasentanın, göbek kordonunun ve amnion sıvısının dışarı çıkması sürecidir. Bu aşama da geçtikten sonra dinlenebilir ve bebeğinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Doğum sırasında acıdan korunma

Herkes doğumun sancılı bir şekilde gerçekleşebileceğini bilir. Aslında bu durum doğumun nasıl gerçekleştiğine ve annenin ağrı eşiğine göre değişir. Aslında bu sancıyı azaltabilecek farklı teknikler bulunmaktadır. Homeopatik ilaçlar, gevşeme teknikleri ve akupunktur, ağrı kesici iğneler, epidural anestezi (peridural anestezi (PDA)) gibi teknikler doğum sancılarının daha rahat atlatılmasını sağlayan yöntemlerden bazılarıdır. Hangi yönteme karar verirseniz verin bu isteklerinizin doğumun başından itibaren uygulanacağından emin olun.

Nerede doğum yapmak istediğinize karar vermek

Doğum pek çok farklı faktörden etkilenebilen kişisel bir deneyimdir. Doğum yapacağınız yer de bu faktörlerden biridir. Bu nedenle kendinizi en rahat hissedeceğiniz yeri seçmelisiniz. Doğum yapacağınız yeri seçerken normal, sezaryen, suda doğum gibi çeşitli doğum seçenekleri ve sunulan diğer servisler hakkında detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz. Seçeceğiniz hastanenin tam teşekküllü bir hastane olması herhangi bir komplikasyon olursa kolaylıkla hizmet alabilmeniz için daha iyi olacaktır. Eğer çoklu gebelik yaşıyorsanız bu tür bir yer seçmeniz daha da önem kazanır.

Bebeğinizin ilk beslenmesi

Yeni doğan bebeğinizin emme ve yutkunma refleksleri doğumundan yaklaşık iki saat sonra en üst seviyeye çıkar. Bebeğinizi kollarınıza aldığınızda onun koku duyusu göğsünüzü bulmasına ve dünyanın en iyi bebek gıdasıyla beslenmesine yardımcı olur.  Ayrıca bebeğin ağlamaları da emzirme için gerekli hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Bebeğinize odaklanma emzirmek için gerekli hormonlarınızın salınmasına katkıda bulunacaktır. Endişe ve stres ise emzirmeyi hem anne hem de bebek için çok zor bir hale getirebilir. Bu nedenle sakin olun ve emzirme ile ilgili aklınıza takılan konuları danışın. Pek çok hastanede emzirme ile ilgili yardım ve bilgi vermek doğum sonrası bakım hizmetinin bir parçasıdır. Araştırmalar herhangi bir yardımda bulunulmasa bile her annenin emzirmeyi başarabildiğini gösterir. Bu nedenle emzirme konusunda hiç endişelenmenize gerek yoktur.

Bebeğinizi anlamak

Bebeğiniz sizden ayrı bir bireydir. Ne zaman isterse ağlayabilir, tekmeleyebilir, uyuyabilir ve acıkabilir. Bebeğiniz ile güçlü bir bağ kurabilmeniz için birbirinizi tanımanız gerekir. Bunu yapabilmek için de başlangıçtan itibaren birlikte sıkça vakit geçirmek en iyi yoldur. Birlikte vakit geçirmeye başladıktan kısa bir süre sonra bebeğinizin vücut dilinin ve çıkardığı farklı seslerin anlamlarını çözmeye başlarsınız. Ayrıca bebeğiniz de sizin dokunuşunuzdan ve ses tonunuzdan sizin nasıl hissettiğinizi anlamaya başlayacaktır. Eğer birbirinizi anlamaya başlarsanız emzirme de çok kolay ve keyifli bir sürece dönüşecektir.

Yaşamın 4 dönemi