NUK


NUK. Daha İyisi Yalnızca Annesi

Hafta Hafta Gebelik

Bebeğiniz büyürken karnınız da büyüyor...

Die Schwangerschaftswochen

Buradan gebelik boyunca hafta hafta bedeninizde ne gibi değişiklikler olacağını takip edebilirsiniz.

Hafta 1-4

> 1. Hafta

Gebeliğin başlangıcı - henüz gebelik oluşmamış olmasına rağmen - son adet tarihinizin ilk günü olarak kabul edilir. Bu tarih tüm diğer hesaplamaların da temelidir. Eğer gebelik planlıyorsanız şimdiden alışkanlıklarınızı ve beslenme düzeninizi gözden geçirmelisiniz ve eğer kullanıyorsanız sigarayı bırakmalısınız.

> 2. Hafta

Yumurtlama döneminizin hemen ardından yumurtanız ve partnerinizin spermi, bebeğinizin ilk hücresini oluşturacak şekilde birleşti. Yaşamın en büyük mucizelerinden biri içinizde gerçekleşmeye başladı.

> 3. Hafta

Döllenmiş yumurtanız fallopi tüplerinizden rahminize doğru bir yolculuk yapar. Bu yolculuğa tek bir hücre olarak başlayan döllenmiş yumurtanız bölünerek yolculuk sonunda yaklaşık birkaç yüz hücreye kadar ulaşır. Hedefine ulaştığında yumurta rahimin mükoz zarına iyice gömülür. Bu zamana kadar, henüz öğrenemeseniz de, bebeğinizin cinsiyetinden gözlerinin ya da saçlarının kime benzeyeceğine kadar her şey belirlenmiştir.

> 4. Hafta

Rahminizin derinliklerinde yumurtanız, hem bebeğinizi hem de plasentayı oluşturur. Bedeniniz sizi gelecek aylara hazırlayabilmek için pek çok hormon salgılamaya başlamıştır. Bu dönemde, bazı kadınlar bu değişimleri mide bulantıları, duygusal çalkantılar, göğüslerde hassasiyet veya karnın alt tarafında hafif kramplar şeklinde hissederken, bazı kadınlar ise hamile olduklarının bile farkına varamayabilirler.

Hafta 5-8

> 5. hafta

Bu haftanın sonuna kadar karnınızdaki hücre topluluğu embriyo haline gelir. Bebeğiniz artık yaklaşık dört milimetre ve kalbi atmaya başladı. Adet döneminizdeki gecikmeyi en erken bu hafta fark edebilirsiniz. Artık gebelik testi yaptığınızda sonucu pozitif olarak görünecektir. Bu dönemde değişen hormon düzeni pek çok kadının kendisini rahatsız ve hassas hissetmesine neden olabilir.

> 6. Hafta

Henüz gebeliğin çok başında olmanıza rağmen bebeğinizin karaciğer, mide ve bağırsaklar gibi pek çok önemli organları gelişmeye başlamıştır. Ayrıca beyin ve omuriliğin de bu haftada şeklini almaya başladığı araştırmalarda görülmüştür. Kollar ve bacakların ilk halleri de bu dönemde görünür hale gelir. Sizde ise sabah bulantıları, uyku problemleri ve sürekli yorgunluk hissetmek dışında henüz görünen bir değişiklik yoktur. Bu tip rahatsızlıklar ise her gebede görülmez. Gebeliğin erken döneminde görülen bu belirtilerin bazılarını yaşayabileceğiniz gibi hiçbirini de yaşamayabilirsiniz.

> 7. Hafta

Embriyo bu hafta yaklaşık ondört milimetreyi bulmuştur. Bu hafta burun, kulaklar ve ağız oluşmaya başlar. Eller ve ayaklar şeklini almaya başlar. Bu dönemde göğüslerinizin emzirmeye hazırlanmak için büyümeye ve ağırlaşmaya başladığını hissedebilirsiniz. Ayrıca tat ve koku alma duyularınızda hassasiyet artışı sizi şaşırtabilir. Sevdiğiniz ve sevmediğiniz kokular ve yiyecekler ani bir şekilde değişiklik gösterebilir.

> 8. Hafta

Bebeğiniz artık yaklaşık 1.5 gram ve kalp atışları sizinkinin yaklaşık iki katı hızlı. Ultrasonlarda bebeğinizin kafasının vücuduna göre oransız bir şekilde büyük olduğunu görebilirsiniz. Bebeğinizin görme sinirleri ve küçük dili bu hafta oluşmaya başlar. Omurgalar omuriliğin çevresinde oluşmaya başlar. Artık ultrasonlarda bebeğinizi görebilirsiniz. Aşırı fiziksel aktivitede bulunmaktan kaçınmalısınız. Kendinizi aşırı yormanız rahminizin kasılmasına ve düşük yapmanıza neden olabilir. Ancak kendinize dikkat ederken gereksiz endişelere kapılmanıza gerek yoktur. Genellikle bu dönemde gebeliğinize zarar vermeniz çok zordur.

Hafta 9-12

> 9. Hafta

Embriyo artık 20 milimetreyi bulmuştur. Bunun yine büyük bir kısmını baş oluşturur ancak bu hafta yeni oluşan boyun yardımıyla baş vücudun diğer kısmından ayrılır. Bebeğin yüzü oluşmaya devam eder. Gözler ve göz kapakları oluşmuştur ve bu hafta dudaklar ve dişlerin yatakları oluşmaya başlar. Bu hızlı gelişme döneminde dengeli ve sağlıklı beslenme çok önemlidir. Taze ve sindirimi kolay yiyecekler tercih edilmelidir. Bebeğinize yeterli vitamin ve mineralleri verebilmek için aldığınız gıdalara ekstra önem vermelisiniz.

> 10. Hafta

Embriyo yaklaşık üç santimetre ve 13 gram gelmektedir. Bebeğinizin tüm organları oluşmuştur. Kalp sağ ve sol olarak iki bölüme ayrılmasını tamamlar. Bebeğinizin artık tek yapması gereken büyümek ve gelişmektir. Bu durum sizin ruh durumunuza da yansır. Değişen hormonlarınız sizin hem mutluluk hem de stres yaşamanıza neden olur. Böbrekleriniz daha fazla çalışmaya başlar. Kan hacminiz % 35 civarında artar. Gebelik sonunda yaklaşık 1000 grama ulaşacak olan rahminiz şu anda yaklaşık 70 gramdır ve hızla büyümeye başlar.

> 11. Hafta

Embriyo artık fetüs haline gelmiştir. Gözler ve kulaklar yerlerine doğru yaklaşırken ağız ve burun gelişimi devam etmektedir. Yeni oluşmuş olan kapalı göz kapakları altında gözler gelişmektedir. Bu hafta siz de daha kolay nefes nefese kaldığınızı hissedebilirsiniz. Kan hacminiz artmakta ve kalp atışlarınız hızlanmaktadır. Kanınızın %25'i plesenta için gereklidir.

> 12. Hafta

Bebeğiniz artık hareketlenmeye başlar. Her ne kadar kontrolsüz bir refleks olsa da bebeğiniz kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilir, başını çevirebilir ve ellerini yumruk haline getirebilir. Süt dişleri ve kalıcı dişlerin temel gelişimi başlamıştır. Sizin yaşadığınız halsizlik ve yorgunluk hisleri ortadan kalkmaya başlar. İlk üç ay sona ermiştir ve bu dönem içerisinde 2 kg almış olmanız normaldir. Bunun sadece 48 gramı bebeğe aittir. Geri kalan kısımlar plasenta, amnion sıvısı, büyüyen göğüsler ve rahimden kaynaklanmaktadır.

Hafta 13 -16

> 13. Hafta

Bebeğinizin ilk kemikleri bu haftada oluşmaya başlar. Bacak ve leğen kemikleri artık görülebilir hale gelir ve kaburgalar oluşmaya başlar. Altın kural kendinizi yormamanızdır. Size ağır gelen işleri ve hatta spor yapmayı bile bırakmalısınız. Hamile kadınlar genellikle suda kendilerini çok rahat hissederler. Suyun içerisinde eklemlerinize yapılan baskı azalır ve zor hareketler tekrar kolay bir hale gelir. Bu nedenle mümkünse yüzmeniz tavsiye edilir.

> 14. Hafta

Bu haftada bebeğinizin cinsiyeti belli olabilir. Yumurtalıklarınız artık dış jenital organların gelişmesi için gerekli hormonları salgılamaya başlamıştır. Yaşınız 35'ten fazla mı? Bu nedenle endişelenmenize hiç gerek yok. Gebeliğiniz olması gerektiği gibi devam edecektir.

> 15. Hafta

Bebeğiniz artık ağzını kapatıp açmaya ve emme hareketlerini yapmaya başlar. İskeleti gelişmeye devam ediyordur. Doktorunuz ultrasonda bebeğinizin baş çevresini ölçebilir. Artık sizin de yavaş yavaş beliniz kaybolmaya ve karnınız yuvarlaklaşmaya başlamıştır. Artık kıyafetlerinize sığamamaya başlayabilirsiniz. Hamile kadınlar genellikle kendi yüzlerini daha yumuşak ve ışıltılı bulmaya başlarlar. Bunun nedeni normal bir şekilde cildin altında birikmeye başlayan sıvı olabilir.

> 16. hafta

Bebeğinizin tiroid bezi çalışmaya ve büyüme gibi farklı ihtiyaçlar için hormon üretmeye başlar. Tiroid bezinin doğru şekilde çalışabilmesi için balık gibi besinlerde bulunan iyota ihtiyacı vardır. Pek çok doktor bu dönemde besinlerden yeteri kadar alınamayacağını düşündükleri için iyot tabletleri almanızı önerebilir.

Hafta 17-20

> 17. Hafta

Bebeğiniz artık başından ayağına kadar 16 santimetre uzunluğunda ve 1335 gram ağırlığındadır. Sizin kanınızdan oksijen almaya devam etmektedir. Bu nedenle bebeğiniz, gerekli olmamasına rağmen doğum sonrasına hazırlık için düzensiz nefes alma hareketleri yapmaya başlar. Bebeğiniz nefes alma ve yutkunma arasındaki karmaşık düzeni öğrenmek için çalışmaya başlar. Hamilelik esnasında vücut ısınız arttığı için siz de daha kolay terlemeye başladığınızı hissedebilirsiniz. Bu hissiniz ve vajinal sıvılarınızda artma son derece normaldir.

> 18. Hafta

Nihayet bebeğinizin ilk hareketlerini hissedebilirsiniz. Tüm bedeni ile size tekme ve yumruk atmaya başlar. Pek çok kadın hamileliğin bu döneminde kendini fiziksel ve ruhsal olarak çok iyi hissetmektedir. Gebeliğin ilk başlarındaki tüm şikayetler kaybolmaya başlamıştır. Her geçen gün bebeğinizin gelişi yakınlaşmaktadır. Kendinizi daha sıcak hissetmeniz normaldir. Kışın bu his keyifli olsa da yazın bunaltıcı bir hale gelebilir.

> 19. Hafta

Bebeğinizin sinirleri artmakta ve kasları güçlenmeye başlamaktadır. Artık hissedeceğiniz hareketler daha tanımlanabilir olacak ve bebeğinizin motor gelişimi başlayacaktır. Bebeğiniz kaslarını geliştirebilmek için yakalama, dönme, tekme ve yumruk atma gibi kendi egzersiz paketini uygulamaya başlayacaktır. Artık yağ dokusu oluşmaya başlayan bebeğiniz daha hızlı büyür. Bu nedenle sizin karnınız da  daha belirgin hale gelecektir.

> 20. Hafta

Artık bu heyecanlı yolcuğun yarısına gelmiş bulunmaktasınız. Bebeğiniz artık sizden gelen kalp atışı ve kan hareketleri gibi seslerin yanında dışarıdan gelen müzik, gürültü, insan konuşmaları gibi sesleri de duyabilmeye başlar. Bebeğinizin bu döneme kadar 12 - 14 milyon kadar sinir hücresi oluşmuştur. Artık "emzirmeyi düşünüp düşünmediğiniz" gibi doğum sonrası ile ilgili sorular ile karşılaşmaya başlayabilirsiniz. Bu dönemde göğsünüzden birkaç damla süt gelebilir. Bu sadece bedeninizin doğum sonrasına hazırlık yaptığını göstermektedir.

Hafta 21 -24

> 21. Hafta

Bebeğiniz başından ayağına kadar 21 santimetre uzunluğa ve 330 gram ağırlığa ulaşmıştır. Anne karnında günün 16 ila 20 saatini hafif veya derin uykuda geçirir. Bunun dışında kalan zamanı "günlük egzersizlerini yaparak" geçirecektir. Rahminizin büyümesi ile birlikte organlarınıza yapılan baskı da artacaktır. Bu baskı sonucunda mideye giden sfinkter kasları gevşeyebilir. Bu durumda mide asidi geri kaçıp mide yanmasına neden olabilir. Ayrıca sizde artan su tutulmasından kaynaklanan el ve ayaklarda hafifçe şişme görülebilir. Şişme çok fazla olmadığı taktirde tamamen normaldir.

> 22. Hafta

Bebeğinizin cildi artık şeffaflığını kaybeder ve kırmızı bir renk alır. Ancak şu anda bebeğiniz yeterli yağ dokusuna sahip olmayıp cılız olduğu için hala kırışık görülmektedir. Karın ve göğüs dokularınız hızla büyümeye başladığı için kişisel bakımınız çok önem kazanır. Cildinize sık sık nemlendirici kremlerle masaj yapmanız faydalı olacaktır. Karnınızda gebelik çizgisi çıkabilir. Ancak bu çizgi doğumdan sonra kendiliğinden geçecektir.

> 23. Hafta

Bebeğinizin ince tüyleri ve tırnakları uzamaya başlar. Ayrıca beyin hücreleri olgunlaşmaya başlar. Böylelikle bebeğiniz anlamaya ve hafızaya kaydetmeye başlar. Bu dönemde siz de bacaklarda ağırlaşma ve karıncalanma hissedebilirsiniz. Gebelikte ayrıca varis ve hemoroid gibi rahatsızlıklar da yaşanabilir.

> 24. Hafta

Bebeğinizin baş çapı 6 santimetre, boyu 26 santimetre, kilosu ise 500 gram civarına ulaşmıştır. Gözler hala kapalıdır ve kirpikler uzamaya başlamıştır. Bebeğiniz artık rüya görmeye başlayabilir. Bu haftanın sonuna kadar rahminiz göbek deliği seviyesine kadar yükselmiş olacaktır. Gebeliğinizin kalan süresinin tadını çıkarmaya ve mümkün oluğunca dinlenmeye çalışın.

Hafta 25 -28

> 25. Hafta

Bebeğiniz ağzından ve derisinden amniotik sıvısını alır ve idrar olarak geri verir. Hamileliğin sonuna kadar amniotik sıvısının bu yaklaşık iki saat süren döngüsü devam eder. Bir defada 300 milimetre ila 1.5 litre arasında sıvı alınıp verilir. Bebeğiniz hızla büyüdüğü için rahminiz diğer organlarınıza baskı yaparak orjinal yerlerinden uzaklaştırır. Bunun sonuçları olarak nefes almak daha zorlaşabilir veya daha sık tuvalete gitme ihtiyacı duymaya başlayabilirsiniz.

> 26. Hafta

Bebeğiniz yaklaşık 30 santimetre uzunluğa ve 650 grama ulaşmıştır. Bu haftadan sonra bebeğiniz erken şekilde doğsa da yaşama şansı bulunur. Karnınız daha da büyüdüğü için karın cildiniz daha da incelmiş olabilir. İncelen cildiniz kaşıntı sorununa neden olabilir. Karnınıza bolca nemlendirici sürerek kaşıntı ve çatlaklara karşı güçlendirebilirsiniz. Büyüyen karnınız dönem dönem uyku sorunu yaşamanıza neden olabilir.

> 27. Hafta

Bebeğinizin yağ dokuları artarak görünür hale gelmiştir. Bu nedenle cildindeki kırışıklıklar da kaybolmaya başlar. O artık sizin içinizde ve dışınızda olup biten her şeyi bilir. Sesleri duyar ve koku, tat duyuları gelişmektedir. Siz de bebeğinizin hareketlerini daha net hissedebilirsiniz. Kolostum olarak bilinen ilk sütünüz göğüslerinizde oluşmaya başlamıştır. Bebeğinize, doğumundan itibaren gerçek anne sütü oluşuncaya kadar tüm ihtiyacını karşılayacak olan bu ilk süt, içerik olarak çok faydalıdır ve sindirimi çok kolaydır.

> 28. Hafta

Bebeğiniz artık gözlerini açabilir ve aydınlık ile karanlığı ayırt edebilir. Artık çok daha fazla amnion sıvısı yutmaya başlamıştır. Artık bu sıvı tüm sindirim sisteminden geçer ve böbreklerde süzülerek tekrar amnion sıvısına karışır. Her gün 50 litreye yakın idrar atılır. Bu idrar hiçbir şekilde bebeğiniz için zararlı değildir. Siz de artık hızlı kilo alacağınız döneme girdiniz. Bebeğinizin büyümesine paralel olarak plasenta ve amnion sıvısı da artar. Sizin bedeninizin de yağ tutma oranı artabilir. Ancak hiçbir şekilde diyet yapmamalısınız.

Hafta 29 -32

> 29. Hafta

Bebeğinizin beyni gelişmeye devam etmektedir. Karmaşık bir sinir yapısı oluşmaya başlar. Bu ağdaki her bir yapı, uyarıyı daha hızlı bir şekilde işletebilmek için koruyucu bir kılıfla kaplıdır. Bu dönemde sinir lifleri oluşmaya başlamıştır. Hamile kadınlar genellikle sadece bu haftada yarım kilo alırlar. Göbeğiniz daha çok büyümüş ve dışarı doğru çıkmaya başlamıştır.

> 30. Hafta

Bebeğinizin cildi kırmızıdan pembeye doğru dönmeye başlar. Bebeğinizin ağırlığının yüzde sekizini yağ dokusu oluşturduğu için hatları biraz yuvarlaklaşmaya başlar. Karnınızın ortasında dikine, koyu renkli bir çizgi var mı? Bu cildinizdeki pigmentlerin artmasından kaynaklanır ve "hamileleik çizgisi" olarak bilinir. Bu çizgi doğumdan sonra zamanla kaybolur.

> 31. Hafta

Bebeğinizin yuttuğu sıvılar mide, bağırsaklar ve böbreklerde işlenmeye başlar. Bu nedenle amnion sıvısının tadı annenin aldığı gıdalara göre değişir. Böylelikle bebeğiniz de yiyeceklerin tatlarını tanımaya başlar. Ayrıca bağırsağınızdaki vilözler incelir ve bol miktarda besinin geçişine izin verir. Bu nedenle bakteri ve virüsler de kolaylıkla plasenta bariyerini geçebilirler. Bu dönemde enfeksiyon kapmamaya dikkat etmelisiniz.

> 32. Hafta

Bebeğiniz artık karnınızda sıkışmaya başlar. Artık rahat ettiği pozisyonu bulmaya odaklanmıştır ve sıkışıklık yüzünden daha zor hareket eder. Eğer bebeğiniz bu haftada doğarsa büyük ihtimalle yaşayacaktır. Her ne kadar akciğerleri tam olarak gelişmiş olmasa da modern tıbbın da desteğiyle nefes alabilir. Rahminiz doğuma hazırlanmak için bu haftada kasılmalara başlar. Bu kasılmalar yaklaşık 20 saniye sürer ve hissedilemeyebilir. Ancak pelvis bölgenizde genişlemeye bağlı olarak ağrılar hissedebilirsiniz.

Hafta 33 -36

> 33. Hafta

Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 40 santimetre uzunluğa ve 1700 gram ağırlığa ulaşmıştır. Yavaş yavaş doğum pozisyonu almaya başlar. Doğumların %95'inde bebeğin dünyaya gelme pozisyonu baş aşağıdır. Siz de artan kilonuzu dengelemek için arkaya doğru yaslanmaktan kaçınmalısınız. Bu şekilde duruş, ağırlık merkezinizi ve duruşunuzu değiştirdiği için çarpma ve düşme olasılığınızı arttırır.

> 34. Hafta

Kemik gelişimi için ihtiyacınız olduğundan dolayı bebeğinizin kanındaki kalsiyum seviyesi sizinkinden fazladır. Plasenta sizin kalsiyum rezervlerinizden alarak bebeğinize verir. Bu nedenle daha fazla kalsiyum almanız faydalı olacaktır. Bu haftadan itibaren her an doğum sancılarınız başlayabilir.

> 35. Hafta

Mekonyum adı verilen siyah - yeşil bir madde bebeğinizin bağırsaklarına dolmaya başlayacaktır. Bu madde amnion sıvısından, saçlardan, mukustan ve safradan artan hücre ve yağ fazlalıklarından oluşmuştur. Bu madde doğumdan sonra atılır. Çoğu bebek doğum pozisyonunu bu hafta sonuna kadar almış olur. Artık bebeğinizin gelişine odaklanmanız gereken bir dönemdesiniz.

> 36. Hafta

Sonunda "lanugo" olarak bilinen ve bebeğinizin tüm vücudunu kaplayan ince tüyler dökülür. Bebeğiniz henüz kendi bağışıklık sistemine sahip değildir. Bu nedenle sizde oluşmuş tüm antikorları alır. Bu dönemde düzensiz kasılmalar hissedebilirsiniz. Bu kasılmaların bazıları güçlü ve ağrı verici olabilir. Ancak sık ve düzenli olmadıkları sürece endişelenmeye gerek yoktur. Eğer düzenli kasılmalar hissediyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Hafta 37 - 40

> 37. Hafta

Bebeğiniz büyümeye devam ediyor. Bu hafta boyu 45 santimetreyi ağırlığı ise 2400 gramı bulabilir. Plasentanız da 20-25 santimetre boylarına, 3 santimetre kalınlığına ve 500 gram ağırlığa ulaşmıştır. Sizin ve bebeğiniz arasındaki tüm besin ve atık ihtiyacını karşılayabilir durumdadır.

> 38. Hafta

Bebeğiniz ciğerlerini ilk nefes almasına hazırlayan kortizon hormonunu üretmeye başlar. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren kendi kan dolaşımını sürdürür. Yaklaşan doğumunuzla ilgili olarak korku ya da belirsizlik duyguları hissetmeniz son derece doğaldır.

Çoğu hamile kadın bu dönemde evini yeni misafire hazırlamak ve temizlemekle çok meşguldür. Bu "yuva yapma" içgüdüsüne karşı direnmeniz gerekli değildir. Artık hastane çantanızı hazırlamalı ve her an hastaneye gitmeye hazır olmalısınız.

> 39. Hafta

Artık rahminizde çok az yer kaldığı için bebeğiniz kollarını göğsüne doğru sarar, bacaklarını kendine doğru çeker ve çok az hareket eder. Bebeğinizin hareketlerinin azalması sizi endişelendirmemelidir. Sonuçta bebeğiniz yaklaşık 50 santimetre ve 3000 gramdır.

> 40. Hafta

Artık bebeğinizin yakında doğacağını gösteren ani yorgunluk ya da bulantı hisleri yaşayabilirsiniz. Bu rahatsızlıkların nedenleri sizi doğuma hazırlayan hormonal değişikliklerdir. Eğer suyunuz gelirse veya herhangi bir kanama görürseniz derhal hastaneye gitmelisiniz. Bunların dışında her beş ya da on dakikada bir düzenli kasılmalar hissederseniz yine hemen hastaneye gitmelisiniz.

Yaşamın 4 dönemi