NUK


NUK. Daha iyisi yalnızca annesi

Resmi İşlemler Kontrol Listesi

Doğum izni, süt izni, doğum kaydı gibi resmi işlemlerle ilgili bilgi sahibi misiniz? Buradan öğrenebilirsiniz.

Doğum izni

Info on maternity leave

Tekil gebeliklerde doğumdan önceki 8 hafta ile doğumdan sonra 8 hafta doğum izni alabileceğiniz dönemler olarak geçer. Eğer istenirse ve doktordan "çalışabilir raporu" almak sartıyla bu süreler doğumdan önce 3 hafta ve doğumdan sonra 13 hafta olarak düzenlenebilir. Ancak doğuma 3 hafta kaldıktan sonra çalışmak yasal değildir. Çoğul gebeliklerde ise bu süre doğum öncesi 10 hafta ve sonrası 8 hafta olarak düzenlenmiştir.

Doktorunuzdan alacağınız tahmini doğum tarihi bilgisini, eğer tercih ediyorsanız "3 haftaya kadar çalışabilir" belgesini, doğum öncesi raporunuzu, doğum raporunuzu ve doğum sonrası raporunuzu işvereninize iletmeniz gerekmektedir. Doğumunuzun normal veya sezaryen şeklinde olması izin sürelerini etkilemez.

Bu izinlerden faydalanabilmeniz için gebeliğinizin 32. haftasında bağlı olduğunuz sağlık güvencesinin tanıyacağı bir hastaneden rapor almanız kesinlikle gereklidir.

Doğum kayıt işlemleri

Info on birth certificate

Bebeğiniz doğduktan sonra 30 gün içerisinde bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek kayıt yaptırmanız gerekir. Bu süreçten daha geç yapılan kayıtlarda para cezası uygulanır. Bu kayıt işlemi yapılmadığı sürece çocuğunuz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kabul edilmez.

Doğum kaydı için aşağıdaki belgeler gereklidir:

  • Anne ve babanın nüfus cüzdanları
  • Evlenme cüzdanı
  • Çocuğun doğum belgesi
  • Anne veya babanın direkt başvurusu
  • Çocuğun ismi

Süt izni

Info on family allowance

Annelerin doğumdan itibaren bir yıla kadar günde 1,5 saat süt izni kullanma hakkı vardır. Bu sürenin gün içerisinde nasıl dağıtılacağına anne karar verir. İşverenin bu izni kullandırmama veya izin saatlerini belirleme hakkı bulunmaz.

Bazı kişiler bu izin saatlerini toplu olarak kullanarak izin sürelerini uzatmak isteseler de bu talep izin nedeninin doğasına aykırı olduğu için - emzirme toplu olarak yapılamayacağı için - yasal değildir.

Ücretsiz İzin

Information on child benefit

Bazı anneler için bebekleri ile geçirdikleri 8 (veya 13 haftalık) doğum izni yeterli değildir. İşlerinden ayrılmadan bu süreci uzatmanın yolu ücretsiz izin almaktır.

Annelerin bebekleri ile daha fazla ilgilenebilmeleri için doğum izninin bitmesinden sonra en fazla 6 aya kadar ücretsiz izin alma hakları bulunur. Bu izin anne tarafından talep edildiği takdirde işveren bu izni vermekle yükümlüdür.

Yaşamın 4 dönemi