NUK        „Doğal olana
                güveniyoruz.“

NUK. Daha İyisi Yalnızca Annesi.

Emzirme Hakkında Her Şey– beslenirken anne sıcaklığı

Antikorlar, vitaminler, eser maddeler ve en çok da sevgi... Anne sütü, yaşamının ilk aylarında, çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için ihtiyaç duyacağı her şeye sahip. Bu nedenle diğer emzirme destek ürünlerimizin yanında günlük rutininizi ve emzirme sıkıntılarınızı hafifletmek için süt pompalarını geliştirdik. Burada emzirmek ile ilgili merak edebileceğiniz tüm ana başlıkları bulabilirsiniz.

Doğru kararı vermek

Emzirmek mi biberonla beslemek mi? "Annelik içgüdülerinizi" dinleyin.

Doğru kararı vermek

Doktorlar, beslenme uzmanları ve ebeler emzirmenin bebeğiniz için en iyi yol olduğunda hemfikirler. Hem sizin hem de bebeğiniz için en doğal yol bu. Normal olarak her kadın emzirebilir. Araştırmalar emzirmeye zihinsel olarak hazır olan her kadının bu süreci hem kendi hem de bebeği için kolaylaştırdığını göstermiştir.

Elbette bir annenin emzirmemeyi tercih etmesi için geçerli kişisel sebepleri olabilir. Böyle bir durumda önemli olan tek şey kararınızın kesin olması ve emzirmediğiniz için dışarıdan gelen tepkilerin sizi suçlu hissettirmesine izin vermemeniz. İster emzirmeyi ister emzirmemeyi tercih edin eğer kendinize güvenir ve iyi hissederseniz, bebeğinizle yoğun bir şekilde bağ kurabilirsiniz.

NUK uzmanları bu konudaki sorularınızı videolarda yanıtlıyorlar. 

Tüm faydaları

Neden emzirmek en iyi başlangıçtır?

Tüm faydaları

Anne sütü bebeğinizin hayatının ilk birkaç ayı boyunca ihtiyacı olan her şeyi tam da doğru oranda ve doğru miktarda içerir. Ayrıca her an yanınızda ve hazırdır ve tamamen ücretsizdir.

Hiçbir bebek maması enfeksiyon ve hastalıklara karşı anne sütünün olduğu kadar koruyucu olamaz. Araştırmalar anne sütü alan bebeklerin orta kulak enfeksiyonu, ishal veya solunum ve üriner sistem enfeksiyonlarına yakalanma oranlarının çok daha düşük olduğunu göstermiştir. Hatta bu bebeklerin yetişkinlik hayatlarında da bazı bağırsak hastalıkları ve Tip 2 diyabet gibi hastalıklara yakalanma oranlarının düştüğü görülmüştür.

Anne göğsünü emmek bebeğinizin ağız kaslarını güçlendirir ve sağlıklı bir çene gelişimi sağlar. Bu gelişme bebeğin daha sonra gelişecek olan katı besinleri çiğneme ve konuşma becerilerinin de gelişmesini sağlar.

Eğer ilk altı ay bebeğinize sadece anne sütü verirseniz ileride alerjilere yakalanma olasılığını da düşürürsünüz. Buradaki en önemli nokta bebeğinizin bağırsak sistemine inek sütü gibi yabancı proteinlerin girmesini engellemiş olmanızdır.

Emzirmek sizin ruhunuz için de harikalar yaratır. Kendinizi rahatlamış ve enerji dolu hissedersiniz. Bebeğinizi ilk emzirmeye başladığınızdan itibaren vücudunuz annelik duygularınızı güçlendiren hormonları bol bol salgılamaya başlar.

Emzirmenin sizin sağlığınıza da katkısı büyüktür. Doğumdan itibaren emzirmeniz doğum sonrası kanama ve enfeksiyon kapma ihtimalinizi oldukça azaltır. Ayrıca göğüs kanserine yakalanma riskiniz de çok düşer.

Emzirmek aynı zamanda vücudunuzun doğum öncesi şekline dönmesini de kolaylaştırır. Emzirirken daha çok kalori harcarsınız ve rahatlıkla kilo verebilirsiniz. Bunların dışında rahminiz de daha kolay toparlanır ve gebelik öncesi şekline küçülür.