NUK„Sorularınızı burada,
    sorunlarınızı NUK ile 
         cevaplıyoruz.“

NUK. Daha İyisi Yalnızca Annesi.

Ebeveynler soruyor – NUK cevaplıyor

Münih'ten Tina B.'yi tanımıyor olabilirsiniz. Yine de bir süre önce sizinle aynı soruları soruyordu. Yeni anne ve babaların kafalarına takılan pek çok ortak soru vardır. İşte burada bu soruları yanıtlamaya, sizlerle pratik bilgiler ve etkili ipuçları paylaşmaya çalışıyoruz.

NUK web sitesinde gebelikten çocuğunuzun 4 büyüme aşamasına kadar çeşitli bilgiler paylaşmaktadır. Bunun dışında firma hakkında bilgiler, kullanılan materyaller ve ürün sayfalarında ürünlere dair bilgiler detaylı bir şekilde aktarılmaya çalışılmıştır. Bunların dışında ürünlerimiz ile ilgili cevaplanamayan sorularınız olursa lütfen iletişim bölümünden bize ulaşmaya çekinmeyin. 

Sıkça Sorulan Sorular

İlginizi çeken SSS bölümünü tıklayabilirsiniz.

Biberon emziği

> NUK’un kauçuk biberon emzikleri gerçekten güvenli mi?

Evet. Bunu garanti edebiliriz. NUK lateks biberon emzikleri düzenli olarak, Fresenius Enstitüsü gibi çeşitli bağımsız prestijli enstitüler tarafından kontrol ediliyor. Böylece, sadece yasal gereklilikleri yerine getirmekle kalmayıp, ayrıca onları aşmış da oluyor.

> NUK kauçuk biberon emzikleri alerji yapar mı?

Yıllardır, NUK kauçuk biberon emzikleri, kauçuk alerjenleri için immünoloji testlerine tabi tutuluyor. Sonuçlar, herhangi bir ölçülebilir risk potansiyeli olmadığını göstererek bizim biberon emziği ürünüyle ilgili 50 yılı aşkın pozitif tecrübelerimizi onayladı. Ancak, doğal kauçuktan yapılan hiçbir üründe bu risk sıfır değildir. NUK kauçuk biberon emzikleri tamamen temizlenmiş olmasına rağmen 30 mg/kg’dan az suda eriyen protein içerebilir. Eğer çocuğunuzda bilinenen bir kauçuk alerjisi varsa silikon emzikleri tercih etmenizi öneririz.

> Kauçuk ve silikon biberon emzikleri arasındaki farklar nelerdir?

En temel farklılık kauçuğun doğal bir ürün, silikonun ise sentetik bir ürün olması. Sonuç olarak, her iki materyal de kendi karakteristik özelliğine sahiptir.

Kauçuk özellikle esnek, ısırma ve yırtılmaya dayanıklı bir malzemedir. Doğal bir materyal olan kauçuk, yenilebilir yağlara ve doğrudan güneş ışığına maruz kaldığı zaman silikondan daha hızlı eskiyebilir. Eğer kauçuk emzik yapışkan bir hale gelirse bir an önce yenilenmesi gerekmektedir.

NUK kauçuk biberon emziklerinin yapıldığı madde, tam olarak kauçuk ağacı sütü olarak ifade edilebilir. Bu doğal ve değerli materyalin çıkarılması ve işlenmesi süreci tarafımızca detaylı bir şekilde takip edilir. Her bir emzik ayrı ayır tarafımızdan kontrol edilmektedir.

NUK silikon emzikleri ise yüksek kalite polimer sentetik materyalden yapılır. Bu transparan silikon, çok kolay temizlenebildiği gibi aynı zamanda ısıya dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Fakat silikon, kauçuk gibi yumuşak ve esnek değildir; hatta çatlamaya eğilimlidir. Silikon bir biberon emziği yıpranmanın ilk belirtilerini göstermeye başladığında derhal değiştirilmelidir.

Genel olarak konuşacak olursak kauçuk veya silikon olmasında bağımsız olarak, bütün biberon emziklerinin, 1-2 ayda bir yenilenmesi önerilir.

Hangi materyali seçmeniz gerektiği ,bebeğinizin kişisel ihtiyaçlarına ve tercihlerine de bağlıdır. Bebeğiniz seçtiğiniz malzemeyi beğenmezse, diğerine geçmenizin hiç bir sakıncası yoktur.

> 3 numara NUK biberon emziklerinden satın alabilir miyim?

NUK biberon emzikleri,  sadece 2 boyutta üretilmiştir. 1 numaralı boyut, 0-6 aylık bebekler, 2 numaralı boyut 6 aylıktan büyük bebekler içindir. Silikon biberon emzikleri, 18 aylığa kadar kullanılmalıdır. Çünkü bebeklerin ilk dişleri çıktığında materyale zarar verebilir. Ayrıca, bu yaştan sonra çocuklar kendi başlarına içmeyi tercih ederler. Bu nedenle,18 aylıktan daha büyük çocuklar için içme ağızlıklı NUK kaplarını öneriyoruz.

Elbette, verilen yaş aralıkları sadece öneridir. Genel olarak, çocuklar kendileri için en iyi biberon emziği boyutunu yine kendileri seçerler. Ayrıca, şunun da bilinmesinde fayda var ki biberon emziği, emziğin yerini tutmaz. İçinde püre, tatlı meyve ve sebze suyu gibi içecek bulunan biberonların sürekli emilmesi diş çürümelerine neden olabilir.

Emzikler

> NUK emzikleri neden asimetrik modeldedir?

Özel NUK emzik şekli, annenin emzirme sırasında göğüs ucunun aldığı doğal şekil örnek alınarak geliştirilmiş özel ve doğal bir modeldir.  Bu model emziğin çocuğun ağzına daha uygun olacak şekilde, yani çocuğun üstte damağına altta diline tam olarak oturmasını sağlar. Ayrıca bu emzik şekli bebeklerin emme refleksini doğal bir yolla tatmin eder.

Emzik ve emzik uçları için NUK şekli, emzirilme sürecindeki emme ve yutma hareketlerinin aynısı gerçekleşecek şekilde tasarlanmıştır. Bu hareketler alt çene ve yüz kaslarını çalıştırır.

Eğer NUK emziklerini doğru kullanırsanız bu emzikler - çocuğunuzu sakinleştirmenin, parmak emmesini önlemenin, emme ve öğün arasında çene egzersizleri yaptırmanın yanı sıra -  özel NUK şekli ile doğal ve sağlıklı çene gelişimi için de yardımcı olur. 

> Yuvarlak emzikler mi asimetrik şekilli emzikler mi? Hangisi daha iyi?

Pek çok anne simetrik şekilli emziklerin, meme ucuna daha çok benzediğini düşünür. Ancak, emzirirken, meme uçları şekillerini değiştirerek çocukların ağzına ve emme hareketine uyum sağlar. Yuvarlak veya kiraz şeklinde olanların değil bu asimetrik şeklin, ortodontik olarak çene yapısına uygun ve olduğu bilimsel olarak kanıtlandı.

1950’lerde, diş hekimleri, Dr Med. Dent. A. Müller ve Prof. Dr W. Balters, çocuklardaki çarpık diş oluşumunu ve çene deformasyonunu engellemek için yollar aramaktaydı. Araştırmalarına göre, bu oluşumlar emzirilen çocuklarda daha nadir görülüyordu. Bunun üzerine, bu iki bilim adamı doğayı model olarak almaya karar verdi. Emzirirken annelerin meme uçlarının farklılaşarak bebeğin ağzıyla mükemmel bir uyum sağladığını keşfettiler. Böylece anatomik şekilli ve çene yapısına uygun ilk NUK emzik ve biberon emziklerini geliştirdiler.

Emziklerin alt tarafına gelen düz şekli, alt çene gelişimine aynen emzirmede olduğu gibi yardımcı olur. Üst kısıma gelen kubbeli şekli bebeğin damağına gelişimi boyunva uyum sağlar. Emziğin boynu, emzirmede olduğu gibi özellikle basıktır. Böylece bebeğin dudakları ucu rahat kavrayarak kapanabilir. Biberon emziğinin deliği, uç kısımda değildir. Böylece, yiyecek bebeğin ağzında daha uzun süre kalarak tükürükle daha iyi karışır. Bu da sindirimin sağlıklı gerçekleştirilmesi için önemlidir.

Özel NUK şeklinde geliştirilen biberon emzikleri, dudakları, dili ve mimik kaslarını pptimal düzeyde çalıştırır  ve günümüzde de ortodontistler tarafından önerilmektedir. “Özel NUK Şekli” bölümünde konuyla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

> Bir emziği çene için doğru yapan özellik nedir?

Bir emziğin mutlaka çocuğun çene yapısıyla fizyolojik olarak uyumlu olması ve dil için yeterli boşluk bırakarak doğal emme hareketine alan tanıması gerekir. Bir yüzü düzleştirilmiş, diğer yüzü kubbemsi şekliyle dili doğal bir pozisyona sokar ve bu pozisyon da alt ve üst çene gelişimine yardımcı olur. Ayrıca, emziğin yumuşak ve esnek olması da önemlidir. Dar bir biberon emziği boynu (emzik ucunun ağız plakasına birleştiği bölüm) çene üzerinde ve çıkmakta olan dişler üzerinde minimal baskı yapar. “Özel NUK Şekli” bölümünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

> Emzik kullanmak, parmak emmek kadar kötü bir alışkanlık değil midir?

Bebekler parmaklarını veya örtünün kenarıın emmeye başlamadan önce, çene yapılarını korumak için onlara emzik verilmelidir. Emzik, parmaktan daha esnektir.

Parmak emmek uzun vadede, üstteki kesici dişleri ileri, daha kısa olanları geri itebilir. Bu, çene kapanış bozukluğuna veya alt dişlerin geriye doğru açılı olmasına neden olarak, ilerleyen dönemlerde ortodontik tedavi ihtiyacına yol açabilir. Ayrıca, çocuğu emzikten kesmek, parmak emmesini bıraktırmaktan daha kolay olacaktır.

> Emzikler hakkında çok şey söyleniyor: Peki avantajları ve dezavantajları neler?

Doğumdan sonra, sağlıklı çene gelişimi için pek çok şey yapabilirsiniz: emzirirken, çocuk doğru emme ve yutma hareketlerini kendisi öğrenir. Bu da sonraki öğrenme aşamaları için zemin hazırlar.

Doğru emzirme ve emme, sağlıklı bir ağız ve çene hareketi gerektirir ki bu daha sonra yeme ve konuşma durumunu etkiler.

Annenin göğüs ucu şeklindeki, çene gelişimi için doğru bir emzik, bebeklerin doğru bir şekilde emme ve içmelerine yardımcı olur.

Asimetrik şekilli emzik, bebeklerin ve yenidoğanların ağız ve çene kası egzersizlerine yardımcı olur. Ancak, bir emzik bebeğin yalnızca ağzında duruyorsa, bu kullanıldığı anlamına gelmez. Böyle durumlarda çıkarılması daha uygun olur.

Çocuklar, eğer ihtiyaç duymuyorlarsa onlara emzik de dahil, şeker, yiyecek gibi şeyler önerilmemelidir. Emzikler, çocukları susturmak için kullanılmamalıdır. Emzik, çocukları yatıştırabilir veya huzursuz olduklarında rahatlamalarına yardımcı olabilir. Ancak, asla ebeveynlerin ilgisinin yerine geçemez. Bir emzik uyku sırasında bebeğin ağzından düşerse, kendisi ihtiyaç duyana kadar tekrar ağzına konulmamalıdır.

En son bilimsel araştırmalar sonucunda, emzik çocukların uykuya dalmasına yardımcı olarak öneriliyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise emziğin bebekler için beşik ölümü riskini azaltması. Aynı zamanda, çocuklar bu şekilde ebeveynleri yanlarında olmadıkları zaman daha rahat uykuya dalabiliyorlar.

> Emzikler beşik ölümüne karşı koruyabilir mi?

Uluslararası çalışmalara göre, emzikler beşik ölümlerine karşı koruyucu olabiliyor.1

Amerikan Pediatri Akademisi’ndeki (AAP)2 bilimadamları bu hipotezi inceledi ve 1966’dan 2004’e kadar konu ile ilgili uluslararası çalışmaları değerlendirdi.

Sonuçlar:

Emzikle uykuya giden çocukların, beşik ölüm riski çok daha düşük. Ancak spesifik nedenler henüz tam olarak anlaşılabilmiş değil.

Küçük bir bilgi: Amerikan Pediatri Akademisi, çocuklara 1 yaşına kadar gece veya gündüz uyumaya yatarken her zaman emzik verilmesini öneriyor.3 

Bebeğinizin ilk on iki ayında hem beşik ölümü riski en yüksek seviyededir hem de bebeğinizin doğal emme refleksinin en kuvvetli olduğu dönemdir.

Bebeğiniz emzik istemiyor mu? Bu da oldukça normal. Onu asla emzik emmesi için zorlamayın.

Şu basit yöntemler bebeğinizi korumanıza yardımcı olacaktır:

  • Mümkünse, bebekler emzirilmelidir. Özellikle ilk birkaç ay, anne sütü bebeğiniz için en faydalı besindir. Ayrıca alerjilere ve enfeksiyonlara karşı bebeğinizi korumanıza yardımcı olur. Hatta, emzirirken oluşan yakın vücut iletişimi vücudu olduğu kadar ruhu da besler.
  • Bebekler uyutulacakları zaman sırt üstü yatırılmalıdır. Bu pozisyonun, çocuklar için en güvenli ve faydalı yatış pozisyonu olduğu kanıtlanmıştır.
  • Bebeklerin de pasif içici olabileceklerini unutmayın. Hamilelik süresince ve daha sonrasında, bebeğinizin sigaradan etkilenmesini istemiyorsanız sigara içmeyin. Evinizde içeceğiniz her bir sigara ile beşik ölümü riskini arttırırsınız.
  • Sağlıklı bir uyku ortamı önemlidir. Bir bebek için en iyi uyku ortamı ebeveynin yatak odasına yerleştirilecek kendi yatağında, sert bir minder üzerinde, uyku tulumu giydirilerek oluşturulabilir.
  • Bebekler çok ısınacakları şekilde giydirilmemelidir. Eğer uyku tulumu giydiriyorsanız ilave bir battaniye bile genellikle gereksiz olacaktır.  Ayrıca uyuyacakları oda düzenli olarak havalandırılmalıdır.
  • Bebeğinizin hasta olduğunu veya farklı davrandığını hissettiğiniz oluyor mu? Emin olabilmeniz için en doğrusu bebeğinizi doktoruna götürmeniz olacaktır.

 1 Kaynak: Gemeinsame Elterninitiative Plötzlicher Säuglingstod (GEPS) Deutschland e.V. (German Joint Parent Cot Death Initiative)

2 Amerikan Pediatri Akademisi 1930'da USA, Kanada ve Latin Amerika'dan 60.000'in üzerinde üye ile kurulmuştur. Amaçları çocukların ve gençlerin fiziksel, duygusal ve sosyal açıdan sağlıklı olmalarına hizmet etmektir.

3 Kaynak: American Medical Journal, Pediatrics (2005; 116: 3716-e723)

4 Hamburgischen Arbeitsgemeinschaft für Gesundheitsförderung e.V. ( Sağlık Gelişimi için Hamburg Çalışma Grubu) 'nun Hamburg Sosyal, Aile, Sağlık ve Tüketici Korunması Departmanı ve Hamburg- Eppendorf Tıp Fakültesi iş birliğiyle çıkardığı "Bebeğimin iyi ve güvenli uyuduğundan nasıl emin olurum?" broşüründen öneriler.

> Bebeklerin emziklerini ağızlarına ters almaları sorun olur mu?

Özel NUK şekli doğal olup, bebeklerin emzirilme sırasındaki aynı tipik emme ve yutma hareketlerini yapmalarını sağlar. NUK emzikleri çocukların doğal emme refleksini tatmin etmelerini kolaylaştırır ve aynı zamanda öğün aralarında çene kaslarının çalışmasını sağlar.

Emziğin ağız plakasının emerken bebeğin ağzına ve çenesine doğru yaptığı hafif baskı, emzik ucunun da otomatik olarak ağızda doğru pozisyona geçmesini sağlar. Çoğu bebek, emziği ağzında döndürebilir veya yanlış pozisyonda durduğunda ağızlarından atar.

Emzikler, bebekleri susturmak için veya sırf alışkanlıktan onlara verilmemelidir. Aksi taktirde bebekler emzikleri, ağza yanlış şekilde sokulan herhangi bir oyuncak gibi algılamasına neden olabilir. Daha önce simetrik şekilli emzik kullanmış bebekler, NUK emziklerini de rastgele kullanmaya çalışıyor olabilir. Bu durumda en iyisi sabırlı bir şekilde bebeğinize emziğini nasıl kullanması gerektiğini göstermeniz olacaktır. NUK emzikleri yapısına uygun olarak kullanıldığında çene gelişimini destekler.

> Bebeğim bütün emziği ağzına sokarsa ne yapmam gerekir?

Sadece çok nadir olarak bebekler bütün emziği ağızlarına sokar. Eğer böyle bir şey gerçekleşirse, sakin olun. NUK emziklerinin ağız plakası, emziğin tümüyle yutulamayacağı şekilde tasarlanmıştır. Buna ek olarak, ağız plakası üzerinde 2 adet nefes almak için delik bulunmaktadır. Emzik bütün ağzı kapatsa bile, ağız plakasında yer alan delikler yeterli havayı sağlayacaklardır. Sakin ve dikkatli olarak emziği bebeğinizin ağzından çıkarabilirsiniz.

NUK emziklerimizin ölçülendirilmesiı ve güvenli kullanımı hakkında bilgi:

0’dan 36 aya kadar bebekler için 4 farklı emzik ölçümüz bulunmaktadır. NUK emziklerinin ağız plakaları her yaş için aynı olsa da emzik uçları farklı boyutlandırılmıştır. En zayıf yapılı bebekler için bile göreceli olarak geniş olan ağız plakası kalp şeklinde olması nedeniyle yüzde çok fazla alan kaplamaz; ağız ve burundan nefes almaya engel teşkil etmez.

 

 

> Daha geniş ağız plakası bebeklerin bütün emziği ağızlarına sokmasını engellemez mi?

Bütün NUK emzikleri, emzikler için düzenlenmiş olan Avrupa standardı EN1400’e uygunluk sağlar. Bu düzenlemeler standart tutma halkalı emzikleri ve özellikle halkasız,düğmeli emzikleri kapsar.  Örneğin bu standartlara göre güvenlik delikleri emzik düğmesi en az 10 mm çıkıntılı olmalıdırbir halkanın yanı sıra bir düğmeye bağlı olarak açıklayan ve düzenleyen Avrupa standardı EN1400’e uygunluk sağlar. Örneğin, nefes alma güvenliği deliklerinin yerini tasarlamak ve emzik düğmelerini kolayca tutulabilecek şekilde en az 10 mm çıkıntılı yapmak bu standartların gereğidir. Halkasız, düğmeli emzikler de halkalılar kadar güvenli ürünlerdir.

> Emzik hijyeni hakkında neleri bilmeliyim?

Bebeğiniz ilk defa yeni bir NUK emzik kullanmaya başlamadan önce, (NUK biberon temizleyici gibi) onu doğru bir şekilde sterilize edebileceğiniz hafif bir temizleme sıvısı kullanmalısınız. Daha sonra yaklaşık 5 dakika kaynatabilirsiniz.

Eğer emziğin uç kısmında bir miktar sıvı kalmış olursa, bu kısmı hafifçe sıkarak bu sıvıyı çıkartın veya kurumasını bekleyin. Emziği asla bulaşık makinesine koymayın. Bir kere bile bunu yaparsanız, malzemesini tahrip etmiş olursunuz.

Bunu dışında kesinlikle emziği ağzınıza sokmayın veya yalamayın. Tükürüğünüz, diş hastalıklarına neden olan bakterilerle doludur ve bu bebeğinize geçebilir. Bu risk kaşık ve biberon emzikleri için de geçerlidir.

Eğer kirliyse emziği suyla çalkalayın. NUK emzik zincirleri de çocuğunuzun kıyafetlerine iliştirilebilme özelliği ile oldukça pratiktir. Böylece emzik yere düşmez veya kaybolmaz.

Bütün NUK emziklerinin bir hava sistemi vardır. Bir delik, damak tarafından sıkıştırılan havanın emziğin arka kısmından dışarı çıkmasını sağlar. Bu, emziğin her zaman çocukların ağzına mükemmel bir uyum sağladığı anlamına da gelir. Kaynatma sırasında su, bu delikten emziğin uç kısmına kadar ulaşacaktır. Kaynatma sonrası emzik ucunda kalan suyu basitçe sıkarak bu deliklerden çıkarabilirsiniz.

Kaynatmak, NUK emziği düz bir hale getirebilir. Daha sonra emzik eski haline dönecektir. Bu sırada uç kısmında hava kalabilir. Emzik ucunu sert bir şekilde bir kere çekmek bu sıkıntıyı giderecektir. Merak etmeyin bu hamle emziğinize zarar vermez; çünkü NUK emzikleri çekiştirilmeye dayanıklı bir şekilde üretilmiştir.

Eğer kaynatma sırasında hava sistemi bloke olmuşsa biberon uç kısmında hava kalabilir. Çünkü bu havalandırma delikleri emziklerin içerisindeki havanın dışarı çıkmasını ve emzik ucu ile ağız plakasının tam olarak oturmasına yardımcı olur. Bu sistem aynı zamanda emzik ucunun bebeğin ağzına tam olarak oturmasına da fayda sağlar. Eğer yukarıda verdiğimiz ipucu yeterli gelmezse firmamız ile iletişim kurabilirsiniz. 

> Emziği ne zaman yenilemeliyim?

Bir kauçuk emzik için , aynı diş fırçaları gibi, 1 - 2 ayda bir yenisiyle değiştirilmesi önerilir. Ancak en kötü ihtimalle yapışkanlaşma görülmeye başlandığında derhal değiştirilmelidir.

Diş fırçası kuralı silikon emzikler için de geçerlidir. 1 - 2 ayda bir yenisiyle değiştirmeniz uygun olur. Ancak silikon emziklerde ısırık izleri veya yıpranmalar görülürse emzik derhal yenisiyle değiştirilmelidir.

Bebekler (grip, boğaz enfeksiyonu gibi) bulaşıcı bir hastalıkları geçirdilerse, tekrar hastalanmamaları için iyileşince mutlaka yeni bir emzik kullanmalılar.

> Bebeğim hangi yaşa geldiğinde ona emzik vermeliyim?

Teorik olarak doğumdan itibaren verilebilir. Bebeklerde tatmin edilmesi gereken doğal bir emme refleksi vardır. Eğer emziriyorsanız, bu refleks doğal olarak tatmin ediliyor olabilir. Bazı bebekler için, bu yeterli olur. Bazıları ise daha fazlasına ihtiyaç duyar. Böyle durumlarda onları yatıştırmak için emzik desteğine ihtiyaç duyulur.

> Emziği hangi durumlarda kullanmak faydalıdır?

Öncelikle bir emzik emme refleksini gidermek içindir. Bu refleksin giderilmesi bebeğinizi daha güçlü hale getirir. Onu rahatlatarak sakinleşmesini sağlar.Ancak emzik bebeğinizin ağzında sadece duruyorsa, bebeğiniz onu emmiyorsa emzik "amacına hizmet etmiyor" demektir. Bebeğinizin ağzından çıkarmak daha uygun olacaktır.

> Bebeğinize emziği ne zaman bıraktırmalısınız?

Bebeğiniz ikinci yaşını doldurduktan sonra emziği bırakma vakti gelmiştir. Özellikle 3 yaşına girerlerken emziği bırakmış olmaları gerekir.

> Emziği bıraktırmak için önerileriniz neler?

Çocuğunuzla konuşun: neden artık emziği bırakmanın vaktinin geldiğini anlatın. Örneğin, artık büyümeye başladığını veya emziğin artık yaşlı ve yorgun olduğunu söyleyin.

Ancak birden bire bırakmalarını beklemeyin:

Çocuğunuza, güvendiği bir dostu olan emziğe veda etmesi için zaman tanımanız gerekir.

Onunla bir anlaşma yapabilirsiniz. Mesela tamamen veda edene kadar emzik sadece evde kullanılabilir olsun. Bir diğer taktik de çocuğunuzu, emziğini başkasına "hediye" etmesini sağlayarak motive etmektir. Örneğin, onun daha acil ihtiyacı olduğunu belirterek, yeni doğmuş bir bebeğe hediye etmesini sağlayabilirsiniz. Bu davranışından sonra kendisinin ne kadar büyüdüğünü belirterek onu övebilirsiniz.

Bir başka hoş fikir ise, aynı diş perisi gibi bir “emzik perisi” olduğunu öne sürmek olabilir.. Böylece emziğini bıraktığı yere, “emzik perisi” de bir hediye bırakır. Ya da isterseniz bunu Noel Baba, cüceler gibi diğer efsanevi kahramanlarını yaptığını da söyleyebilirsiniz. Böylece emziği bırakmak çocuğunuzun kendi tercihi haline gelecektir.

Biberonlar

> NUK yalnızca First Choice biberonlarını ve biberon emziklerini mi sunuyor?

Ürünlerimizi kullanan annelerin ve uzmanların önerileri ile NUK First Choice biberonlarının ürün gamını çeşitlendirdik ve çeşitlendirmeye de devam ediyoruz.

Ancak, klasik biberonlarımızı ve delikli biberon emziklerimizi de sunmaya devam ediyoruz.

> Neden hiçbir yerde, biberon emziği olmadan, sadece biberonları satın alamıyorum?

Temel olarak, ihtiyacınız olan her şeyi içerdiği için, biberonları yalnızca (no 1 ve 2 ) biberon emzikleriyle sunuyoruz.

Bunun dışında, genel olarak biberonlar doğumdan hemen önce veya hemen sonra daha çok talep görüyor ve sıklıkla 1 numaralı biberon emziği ile birlikte alınıyor. Emziği olmadan biberon satın alma talebinin çok düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca bu şekilde, ürünlerimizi takım halinde sunduğumuz için biberon emziği ve biberonun tam olarak uyuşacağına dair de garanti vermiş oluyoruz.

 

 

> NUK FIRST CHOICE Biberonlar NUK Biberon Isıtıcılara sığıyor mu??

NUK FIRST CHOICE biberonlar tüm NUK Biberon Isıtıcılarına mükemmel bir şekilde sığar. Arzu ettiğiniz biberonu ve ısıtıcıyı gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. 

> Biberonlar için nereden yedek kapak alabilirim?

NUK kapakları için talep düşük olduğu için şu an mağazalarda satışı yapılmıyor. Biberon ve learner cuplar için şu anda piyasada bulunan aksesuarları web sitemizden inceleyebilirsiniz. Daha fazla desteğe ihtiyaç duyarsanız iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz. Ürünlerinizin kullanım süresini arttırmak için özellikle kapakları agresif deterjanlar içeren bulaşık makinenizde yıkamamanızı öneririz. 

> NUK Ağızlıkları nasıl doğru tutuyoruz?

Bu aslında anlatıldığı zaman verdiği histen çok daha basittir. Eğer çocuğunuz içerken ağızlığın yuvarlak kısmı yukarıyı, yani burna doğru, açılı yanı ise aşağıyı, yani çeneye doğru, gösteriyorsa pozisyon doğrudur. NUK kelimesinin ters bir şekilde görülüyor olması da size bir ipucu sunabilir.

> Biberonla ve göğüsle beslenmeyi birleştirebilir miyim?

NUK FIRST CHOICE Biberon ve biberon emziği sistemleri, emzirme ile ilgili, en son yapılan tıbbi araştırmalar ışığında geliştirilmiştir. NUK biberonları ve biberon emzikleri kullanıyorsanız göğüsle ve biberonla beslenmeyi bir arada kullanmak hiçbir sıkıntı yaratmaz. Bunun en önemli nedeni ise tüm NUK First Choice biberon emziklerinin anne göğüs ucunun emzirme sırasında aldığı şekilden yola çıkılarak geliştirilmesidir. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz Özel NUK Şekli bölümünü okuyabilirsiniz. 

> Biberonla beslenmede koliği nasıl engellerim?

Bebeğinizin mamasını hazırlarken, üretici talimatlarını takip edin, doğru su ve süt tozu miktarlarını uyguladığınızdan emin olun. Eğer, biberonu çalkaladıktan sonra köpük oluşuyorsa, köpük yok olana kadar biberonu bir süre dik pozisyonda bekletin.

Doğru biberon emziği ve delik boyutu çok önemli!

Biberon emziği, besleme sırasında her zaman sütle dolu olmalıdır. Biberonla besleme veya emzirmeden sonra bebeğinizin gazını çıkarması da çok önemlidir.

Beslenme sırasında ara ara bebekler kaldırılmalı ve gaz çıkartılmalıdır; çünkü, eğer hava yutulduysa bu şekilde dışarı çıkartılabilir.

NUK anti-kolik hava sisteminde, bir hava kanalı biberonda vakum oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Bebeğiniz böylece hava yutmadan içmesini sürdürebilir.

Çeneyi destekleyen özel NUK biberon emziği şekli ile biberon beslenmesi sırasında, göğüsle beslenme durumundaki aynı dudak, çene ve dil kasları gelişir. Doğal, doğuştan içme hareketleri değişmeden devam eder. Emme sırasında sindirimi kolaylaştırmak adına, süt, salya ile birbirine karışır. NUK First Choice biberon emzikleri de aynı etkiyi yaratır: bu da biberon emziğinin tepesindeki delikten kaynaklanır. Özel NUK Şekli bölümünde bu konu ile ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

 

 

> NUK Biberon emziklerinde farklı emzik deleiği ebatları var. Bunların arasındaki farklar nelerdir?

NUK Biberon emziklerinin emzik deliklerinin ebatları ile ilgili enönemli farklar şunlardır:

NUK Biberon emzik delik ebatları şu şekilde işaretlenir:

Delik boyutları (S (küçük), M (orta) ve L (geniş)).Biberon emziklerinin boyun kısımlarında, NUK Hava Sisteminin hemen altında bu işaretleri görebilirsiniz.  

S (küçük)= ekstra küçük delik. Anne sütü, bebek formül sütleri, çay ve su gibi çok ince sıvılar için uygundur.
M (orta) = orta delik - daha yoğun bebek sütleri için uygundur.
L = büyük delik (silikon) - daha yoğun sıvılar için uygundur.
L = çapraz delik/x-kesim delik (kauçuk)- cut hole (latex) - daha yoğun sıvılar için uygundur.

Malzemeler

> Silikon mu kauçuk mu daha iyi?

Aslında bu tamamen "zevk" meselesi.Her iki malzemenin de farklı avantajları var. Elbette süreç içerisinde farklı malzemeleri de kullanabilirsiniz. Örneğin dişler çıkmaya başladıktan sonra ısırma darbelerine daha dayanıklı olduğu için silikondan kauçuğa geçebilirsiniz.

Farklar:

Kauçuk, kauçuk sütünden elde edilir ve yüksek kalitede doğal bir malzemedir. İşlendikten sonra çok esnek ve dayanıklı, bu özelliği ile ilk dişlerini çıkaran bebeklere uygun hale gelir. Doğrudan güneş ışığına mazur kalmak kauçuğun ömrünü kısaltır ve renginin bozulmasına neden olabilir. Böyle bir bozulma durumunda annelerin emziği yenisi ile değiştirmesi tavsiye edilir. Genel bir kural olarak emzikler, 1-2 ayda bir değiştirilmelidir. Kauçuk doğal bir ürün olduğu için kolaylıkla geri dönüşebilir ve bu yönüyle çevre dostudur.

NUK silikon biberon emzikleri yüksek kalite sentetik materyalden üretilir. Silikon şeffaf ve ısıya dayanıklı bir yapıdır. Doğrudan gün ışığı veya yenilebilir yağlara maruz kaldığında bile dayanıklıdır. Ancak silikon, ısırıklara veya diğer yıpranmalara karşı hassastır. Böyle bir durumla karşılaştığınız anda yenisi ile değiştirmeniz gereklidir.

> Bisfenol A (BPA) ve polikarbonat (PC) nedir?

BPA, Bisfenol A'nın kısaltılması olarka kullanılır. BPA sentetik bir malzeme olan polikarbonatın (PC) işlenmesinde kullanılan bir ham maddedir. BPA, bu malzemenin içine işlemiştir ve ayrışması mümkün değildir.

PC, oldukça çok yönlü bir materyal türü olup, dayanıklı, ısıya direnci olan, şeffaf ve neredeyse parçalanamayan bir malzemedir. Bu nedenle PC günlük yaşamımızda pek çok maddede kullanılan bir malzemedir.

BPA, poşet veya kutu sütlerin kutuları, yiyecek ambalajları, cep telefonu, CD’ler, güneş gözlükleri, tutkal veya tırnak cilası gibi günlük pek çok üründe kullanılan  PC’nin ana maddelerindendir.

> Şu anda alabileceğimiz tüm NUK biberonları BPA içermiyor mu?

 NUK ürünlerinde BPA, BPS, MBT ve bebek sağlığına zararlı hiçbir madde bulunmaz.

> NUK, BPA içeren malzemelere hangi alternatifleri öneriyor?

Her malzeme kendisine has özelliklere sahiptir. Bu nedenle NUK, PC yerine pek çok farklı alternatifler sunar.

Biberonlar için önerilen malzemeler cam, polipropilen (PP), poliamid (PA), polifenolsülfon (PPSU) olabilir. NUK tarafından kullanılan her malzeme dzenli olarak güvenlik ve sağlık testlerinden geçmektedir.