El Bebek Gül Bebek Derneği

El Bebek Gül Bebek Derneği

“Minicik ellerinden tutun ki hayata tutunsunlar” dediğimiz bebeklerimiz ve prematürelikle ilgili bazı çarpıcı gerçekler:

Günümüzde 10 bebekten 1’i prematüre olarak dünyaya geliyor.

Prematüre doğumlardan sonra gerekli sağlık koşulları sağlanmadığı sürece, el bebeklerimizin hayata tutunmaları zorlaşıyor.

Ülkemizde bebek ölümlerinin %75’inin nedeni erken doğumlardır.

Çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde (1000 gramın altında) nörolojik bozuklukların kalıcı olma riski %60’tır.

Doğum ne kadar erken olmuşsa bebeğin sağlığı ile yaşanacak sorunlar o ölçüde artar ve ciddileşir.

Ülkemizde tüp bebek, aşılama vesaire gibi teknikler nedeniyle dünyaya gelen ikiz veya üçüz bebek sayısında, bu teknikler uygulanmadan önceki döneme göre 10 kat artış vardır. İkizlerin %25’i, üçüzlerin %45’i yoğun bakım tedavisine gereksinim duymaktadır.

 

El Bebek Gül Bebek Derneği; Erken doğum riski olanların zamanında tanı ve bakım alması; erken doğanların en iyi standartlarda tıbbi yardıma eşit ve zamanında erişim sahibi olmasını amaçlamaktadır. Erken doğan bebeklerin doğum anından itibaren bütün gelişim süreçleri boyunca ihtiyaçları olan tıbbi bakım, psikolojik ve gelişimsel destek alabilmeleri için onların ve ailelerinin toplumsal ve politik düzeyde sesi olabilmek için çalışmaktadır.

Etiketler: el bebek gül bebek derneği
Mayıs 10, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
importScripts('https://sw.revotas.com/trc/api/service-worker.js');
Çerez Kullanımı

Sitemizi ziyaret ederek, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için kullandığımız çerezlere izin vermektesiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız